A múzeum reneszánsz csarnokában november végéig három műtárgyat tekinthetnek meg az érdeklődők: egy ifjú fejét ábrázoló kőszobrot, egy kétfülű tálat, valamint egy színes festésű csészét.
"A Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye három jellegzetesen teanumi műfajnak őrzi reprezentatív példányait, kettő közülük az utóbbi évek új szerzeményei közé tartozik" - olvasható a közleményben.
A tájékoztatás szerint a városon belüli szentély anyagából, időszámításunk előtt az V. századból származik a majdnem életnagyságú terrakotta ifjúfej hegyes sapkában, részletesen kidolgozott hajfürtökkel. A régészek több ilyen szobrot is találtak, amelyekről nem tudni, kit ábrázolnak, mindenesetre csakis ebben a szentélyben kerültek elő, így bizonyos, hogy teanumi műhelyben készültek.
A mai Campania tartomány északi szélén fekvő város, ókori nevén Teanum Sidicinum ma mintegy 13 ezer lakost számláló település. A már a bronzkorban is lakott terület az időszámítás előtti VI. század közepén került a sidicinusok oszk nyelvet beszélő itáliai népének birtokába. Településeik központjaként jött létre Teanum városa az időszámítás előtti IV. század közepén. Önálló életének virágkora 325-275 közé tehető, Róma és az itáliai népek közti sorsdöntő háborúk időszakára. Ezután római várossá lett.
"A XX. századi feltárásoknak köszönhetően a római hódítás előtti művészetének egyre gazdagabb képe alakul ki, elsősorban a várost körülvevő temetők egyikének, valamint a városi és a környező szentélyek ásatásai nyomán" - olvasható a közleményben.
A Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye 2003 telén indította útjára az évszak műtárgya elnevezésű kamarakiállítás-sorozatot azzal a céllal, hogy rendszeresen a közönség elé tárjanak egy-egy újonnan megszerzett vagy restaurált művet.