A L,Espresso című magazin beszámolója szerint a 18. életévüket még be nem töltött olasz fiatalok már kétszer annyi antidepresszánst szednek pszichológiai problémáikra - például a pánikbetegségre, depresszióra, étkezési zavarokra, vagy egyszerűen csak félénkségük legyőzésére - mint hat évvel korábban.
"Tíz évvel ezelőtt ezeket a gyógyszereket még elsősorban az idősebb korosztály tagjai fogyasztották, s csak komoly esetekben írták fel a betegeknek. Manapság már minden bajra, amit kényszerbetegségnek sorolnak be, ezeket írják fel. A dohányzás és a szezonális hangulatváltozások leküzdéséhez is ezeket a szereket adják, miközben egyáltalán nem bizonyított, hogy az antidepresszánsok hatásosak ezekben az esetekben" - mondta Corrado Barbui, a Veronai Egyetem pszichiátere.
Egyedül 2006-ban nyolc százalékkal nőtt a fogyasztás mértéke, a gyógyszerek évente 650 millió eurós üzletet jelentenek. A káros mellékhatásokról ugyanakkor csak kevés információ jut el az emberekhez - fűzte hozzá a pszichiáter. A legújabb kutatások kimutatták, hogy a 24 év alatti fiatalok körében magasabb az öngyilkosságra való hajlam, ha a fiatalabb generáció tagjai antidepresszánsokat szedtek.