A világnap kapcsán tartott sajtótájékoztatón Süveges Ildikó egyetemi tanár elmondta, hogy Magyarországon a vakság a cukorbetegség szövődményeként alakul ki, és ha már kialakult a betegség és elkezdődött a látásromlás, gyógyítani nem lehet, ezért a megelőzésre kellene helyezni a hangsúlyt.
A megelőzés alatt a vércukorszint rendszeres mérését kell érteni - tette hozzá a professzor.
Elmondta, a cukorbetegséget általában későn fedezik fel, és nem ritka az sem, hogy a szembetegség tünetei hívják fel a figyelmet az "alapbetegségre", a diabéteszre.
A szemideghártya-károsodás kezdeti szakaszában lézeres beavatkozással lehet segíteni a látásromláson úgy, hogy a kóros területeket kizárják a keringésből, ezzel biztosítva a még ép szövetek jobb vérellátását.
Magyarországon a lézeres készülékek száma sem elégséges - mondta Süveges Ildikó -, a meglévő géppark elavult.
Németh János tanszékvezető egyetemi tanár az időskori látásromlásról tartott előadásában elmondta: a betegségnek két formája van, a száraz és a nedved maculadegeneráció. A száraz, sorvadásos forma a betegek 80-85 százalékét érinti, és jelenleg nincs hatásos kezelése a betegségnek.
A nedves makuladegeneráció kevesebb beteget érint (15-20 százalék), ám ez a megbetegedés a súlyosabb, de - mint mondta - ritkábban is fordul elő. Ezen betegségfajtának a kezelése szintén lézerrel és egy úgynevezett fotódinámiás injekcióval történik - ismertette a szakember.
Az időskori makuladegeneráció tünetei a torz látás, majd szürke, végül fekete folt látása ott, ahova épp néz a beteg.
Feltétlenül szakorvoshoz kell menni akkor is, ha a kisbabáknál a szülő bármiféle rendellenességet lát a baba szemén. Ilyen lehet, a nem egyenletes fekete szembogár vagy a szivárványhártya szabálytalansága, a szemek kancsalsága - mondta el Sényi Katalin egyetemi adjunktus.
Süveges Ildikó a gyerekekkel kapcsolatban a kutyaféregre hívta fel a figyelmet, amely élősködő a kutya ürülékéből jut a gyerek szervezetébe, azon belül a szemébe. A toxocarosis, ha későn fedezik fel, vaksághoz vezet. A betegség látható jele, hogy a pupilla területe fehér. Évente 10-12 gyermek szenved ebben a betegségben - ismertette a professzor, hozzátéve, hogy az alapvető higiéniai szabályok betartásával, tehát az étkezés előtti kézmosással megelőzhető a betegség.