"2007, ez egy kemény év volt, (...) az önkormányzatok túlnyomó többségének a megszorítás éve volt. 2008 összességében, az önkormányzati szféra egészében már nem a megszorítás, hanem (...) a szigorúságnak az éve, reálértéken, az egész év átlagában nagyjából a 2007-es pozíciókat tudják megőrizni" - fogalmazott a kormányfő az önkormányzatok napja alkalmából tartott rendezvényen, számok említése nélkül.
Hozzátette: ez az idei évhez képest előrelépés, mert eddig inkább szűkültek a források.
Mint mondta, "mai tudásuk szerint" 2009-től lehet "szakmapolitikailag értelmes nagyságú költségvetési mozgástér". Ez például azt jelenti, hogy el lehet indítani "értelmes és okos" programokat, hogy pályázati önerőalapra több jut, mint eddig - mondta a miniszterelnök.
A kormányfő szerint "ha van mozgástér", akkor mindent megtesz azért, hogy a kormánynak és az országnak egyetlen kiemelt célja legyen: megújítani a magyar iskolát és a közoktatást.
Magyarország jövője azon áll, vagy bukik, hogy a gyerekek megöröklik-e szüleik sorsát. Egy ország így nem bánhat erőforrásaival - hangoztatta, majd úgy vélte, vissza kell adni a pedagógusok presztízsét is. Mint mondta, a maga számára az "igazi nagy nemzeti sorskérdés", hogy mi történik a gyerekeinkkel.
A leghátrányosabb helyzetű kistérségek felzárkóztatására biztosítandó mintegy 200 milliárd forintos pályázati keretről szólva úgy vélte: ez a nemzeti szolidaritás egyik megnyilvánulási formája.
Gyurcsány Ferenc arról is beszélt, mindent megtesznek azért, hogy az uniós fejlesztési források oda jussanak, ahol szükség van rá, ezért is szigorítják az összeférhetetlenségi törvényt, és ezért hoznak etikai szabályokat is.
A kormányfő ugyanakkor arra kérte a települési vezetőket, hogy "otthon", maguk is teremtsék meg a szabályozás, az ellenőrizhetőség és az átláthatóság feltételeit. Mint mondta, ma több helyen gyakorlat, hogy több pénzt kérnek egy adott célra, hogy a fennmaradó összegből egy másik beruházást is elvégezhessenek. Mint mondta, "annyit és csak annyit" szabad kapnia egy programnak, amennyibe valójában kerül, hogy "maradjon másoknak is".
A miniszterelnök szerint egy település sorsát, esélyeit nem határozhatja meg, hogy milyen politikai többségű a képviselő-testület. Közölte, "nincs zöld, kék, vörös és narancssárga település", az önkormányzatok egyenlő eséllyel indulhatnak a fejlesztési pénzekért.
A Fidesz szerint semmi szükség nem lenne sem megszorításokra, sem szigorúságra az önkormányzatoknál, ha a szocialisták felülről vezérelt rendszerben, intézményes módon nem lopnák el az uniós és egyéb közpénzeket.
"A Zuschlag-ügy kipattanása óta sajnos nagyon jól tudjuk, mit kell érteni Gyurcsány Ferencnek a mai önkormányzati konferencián elmondott azon szavain, hogy +csak annyit szabad kapnia egy programnak, amennyibe valójában kerül, hogy maradjon másoknak is+. Ma már tudjuk: maradt. Nem is kevés" - áll Cser-Palkovics Andrásnak, a Fidesz helyettes szóvivőjének az MTI-hez eljuttatott közleményében.