Benno Risch ismertetése szerint az Európai Bizottság védnöksége alatt működő Euroart 21 ország 70 művésztelepének munkáját fogja össze, közöttük a szentendreiét is. A szervezet most először tartja közgyűlését közép-kelet-európai országban.
A szombati közgyűlésen arról is szó lesz, hogy a Szentendrei Régi Művésztelep javaslatára az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezeténél (UNESCO) kezdeményezzék: október 18-át, a magyar festészet napját nyilvánítsák a festészet és a művésztelepek világnapjává.
A napirendi pontok között szerepel az Európai Út elnevezésű program beindításának előkészítése. Ennek lényege, hogy Spanyolországtól a skandináv országokig egy olyan térkép készüljön, amely feltünteti a legjelentősebb művésztelepeket. E kulturális hálózat végiglátogatását az utazási irodák új szolgáltatásként felvehetnék programkínálatukba.
Ugyanakkor a különböző országok művésztelepei között is megindulhatna egy szorosabb együttműködés, a festők, szobrászok egymás telepit felkeresve, új élményanyaggal gazdagodva teljesíthetik ki tevékenységüket - tette hozzá Benno Risch.
Az EuroArt tagjai a "festők városa" feliratot is kihelyezik mindazon települések névtáblái alá, ahol művésztelepek működnek. Elsőként Szentendrén már ki is szögezték e táblát - emelte ki a főtitkár.
Kriaszter Attila, a Szentendrei Új Kulturális Központ igazgatója arról beszélt, hogy a közgyűlés mellett pénteken 7 ország 14 olyan településének polgármestere is találkozik, amelyen művésztelep működik. A résztvevők közösen kezdeményezik, hogy az EuroArthoz csatlakozott városok kérjék kormányaiktól művésztelepeik nemzeti örökséggé nyilvánítását. Ez pedig alapul szolgálhat az európai művésztelepek világörökség részévé válásának - emelte ki az igazgató.
Kriaszter Attila hozzátette: a találkozón testvérvárosi megállapodást is aláír a franciaországi Barbizon és Szentendre vezetője. Barbizonban található Európa első művésztelepe.
A közgyűléshez kapcsolódva csütörtökön nyílt meg Szentendrén a Barbizon francia és magyar ecsettel - az európai tájfestészet mesterei című kiállítás, amelyen Barbizon tájai elevenednek meg, ahogyan magyar és francia festőművészek látták.