Mint a Pediatricsben, az egyesült államokbeli Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia folyóiratában közölt cikk szerzői írják, 773 olyan csecsemőt figyeltek meg, akik rendkívül kis testtömeggel - kevesebb mint 1 kilogrammal - születtek, 1999 és 2000 között. A csoport egy részét a koraszülötteknél szokásos módon, intravénásan táplálták, amíg kórházi megfigyelés alatt álltak, a többiek legalább részben anyatejet kaptak. Később, 30 hónapos korban képességvizsgálatot végeztek a gyerekeken, és ezen jobb eredményeket értek el azok a gyerekek, akiket anyatejjel tápláltak. Az eremények annál jobbak voltak, minél nagyobb arányban szerepelt az étrendjükben az anyatej.
"Ezek az eredmények határozottan arra engednek következtetni, hogy amikor csak lehet, automatikusan anyatejet kapjanak az intenzív osztályon tartott koraszülött csecsemők" - írták a szerzők.
Hétfőn látott napvilágot egy másik, szintén a szoptatással kapcsolatos tanulmány is. Ez a New York-i Rochester Orvostudományi és Fogászati Egyetemen készült, és megkérdőjelezi azokat a korábbi kutatási eredményeket, amelyek szerint a szoptatás, különösen a hosszú ideig tartó szoptatás növelheti a gyermekkori fogszuvasodás esélyét. A Rochester Egyetem kutatói egy 1500 gyerek adatait tartalmazó amerikai kormányzati adatbázist áttekintve, nem találtak arra utaló jelet, hogy összefüggés lenne a szoptatás és a gyerekkori fogszuvasodás kockázata között.
Egészségügyi szakemberek azt ajánlják, hogy legalább egy éves korig, vagy ha az anya és a gyermek is igényli, még tovább szoptassák a gyerekeket - mutatnak rá a második tanulmány készítői.