Az igazi pálinka készítéséhez a szakemberek szerint kizárólag Magyarországon termett és termelt nemes és vadgyümölcs, szőlőtörköly és aszúszőlőtörköly használható fel, amelyet Magyarországon cefréznek, párolnak, érlelnek és palackoznak.
Mind a cefréhez, mind a pálinkához tilos cukrot hozzáadni.
A kiváló minőségű pálinka készítésének négy titka van: teljesen érett, íz- és zamatanyagaiban gazdag, egészséges, ép gyümölcs, mint alapanyag, gondos cefrekészítés és erjesztés, korszerű és kíméletes desztilláció, a pálinka pihentetése, palackozása illetve érlelése.
Mindehhez azt is tudni kell, hogy mennyi gyümölcsből mennyi valódi nedű főzhető: 100 kiló sárgabarackból 14-15 liter kifogástalan pálinka nyerhető.
Az sem mindegy, mely vidéken termett az a bizonyos gyümölcs. Magyarországon egyes földrajzi területek kiemelkedően alkalmasak bizonyos gyümölcsfajták termesztésére.
Eddig öt pálinka kapott "származási helyétől" függően eredetvédelmet, méghozzá az a békési szilvapálinka, amely a Körösök völgyében termett vörösszilvából készült, a gönczi barackpálinka, a kecskeméti barackpálinka, a szabolcsi almapálinka és a szatmári szilvapálinka.
Az Európai Unió területén pálinka néven csak a Magyarország területén termett gyümölcsből, itt főzött párlatot nevezhetjük - olvasható a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács kiadványában.
Ausztria kivételt és jogot kapott a barackpálinka név használatára, de csak négy tartományában.