Kevés a cukor
Több, mint tizenöt tonna cukor érkezett kedden délben a miskolci Herman Ottó Múzeumba, a Bükkábrányban talált ősfák tartósításához. A mocsári ciprusok konzerválásához szükséges cukormennyiség kevesebb, mint fele van meg eddig.
2007. október 2. kedd 18:26 - Hírextra
A múzeum szakemberei arra készülnek, hogy óriási acéltartályokban, cukoroldatban áztatják 3-4 éven át az ősfákat, ezzel megerősítik a szerkezetüket, mondta a Független Hírügynökségnek Pusztai Tamás régész. A mocsári ciprusokat később egy föld alatti kiállítócsarnokban helyezik el. Az oldat elkészítéséhez szükséges cukormennyiség kevesebb, mint fele érkezett meg kedden. A konzerváláshoz 40 tonna cukorra van szükség. A további mennyiségekről a múzeum más gyárak mellett a Vám- és Pénzügyőrséggel is tárgyal, hogy a hatóság által elkobzott cukrot is megkaphassák és további felajánlásokat is várnak. A munka sürgető, még a fagy beállta előtt el kell végezni, hogy a jelenleg szabad ég alatt, homokágyban tárolt fák ne károsodjanak.
A múzeum egy hete tette közzé felhívását arról, hogy szükség van támogatókra a fák megmentéséhez, mert a konzerválás 56 millió forintos költségét az intézmény nem tudja kigazdálkodni. Egy telefonszolgáltató cég 2 millió forintot ajánlott, és sok magánszemély is jelentkezett 10-20 ezer forintos ajánlattal. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium eddig 3 millió forintot adott, és további 8 millióra van ígéret.
A kiállítóterem, vagyis a Pannon tenger múzeumának építéséhez 500 millió forintra lesz szükség, ennek nagy részét pályázati pénzből kívánja az intézmény megszerezni, tette hozzá Pusztai Tamás.
A 8-10 millió éves mocsári ciprusokra júliusban bukkantak Borsod megyében. A 2-3 méter széles és egykoron 70 méter magas fák maradványait a Mátrai Erőmű bükkábrányi bányájában, meddőtakarítás közben találták meg 60 méterrel a föld alatt. A leletek egy részét Ipolytarnócra vitték kiállítani, a négy legjobb állapotban lévő pedig a miskolci Herman Ottó Múzeumba került.
Forrás: FH