Tájékoztatása szerint a megvádolt romák az Osztrák Megbékélési Alaptól jogtalanul igényeltek 269 millió forintot, amiből 212 milliót meg is kaptak.
Magyarország és Ausztria kormánya még 2000-ben állapodott meg, hogy az osztrák állam 600.000-1,8 millió forint egyszeri pénzjuttatást ad azoknak, akiket a második világháború idején kényszermunkára deportáltak.
A kárpótlási összeg a deportáltak örököseit is megilleti.
Jónáné Pocsai Edit elmondta: az eljárásba vontak száma lényegesen több volt a 43 megvádolt személynél, de ellenük az eljárást megszüntették, mivel jelentős részük idős, írástudatlan ember révén nem volt tisztában azzal, hogy mik a kárpótlási feltételek.
A csalók azonban annál inkább: ők tudták, hogyan lehet benyújtani az igényeket, mit kell igazolni, milyen történelmi tények alapján juthatnak a jelentős összeghez.
A 20 hajdú-bihari településen élő, 43 vádlott jelentős részét különösen nagy kárt okozó csalás bűntettével vádolják, amelyért 2-8 év közötti szabadságvesztés adható. A vádpontok között magánokirat-hamisítás vétsége is szerepel - tette hozzá a hajdú-bihari helyettes főügyész.
Az ügyet vádemelési javaslattal átadták a Hajdú-Bihar Megyei Bíróságnak.