A hétfő este kalapcs alá kerülő gyűjtemény elég eklektikus - mert a vásárlás egyedüli mércéje a színész egyéni ízlése volt -, de jelentősnek nevezhető: összértékét 6,2 millió euróra becsülik. "A kép olyan, mint a nő. Meglátom, megszeretem, megszerzem" - mondta Delon. Az árverés vezetője, Pierre Corneille de Saint-Cyr szerint a több tucat izgalmas film hideg, kékszemű hőse igazi "szamuráj" (utalva erre egyik híres bérgyilkosszerepére), aki csak saját akaratának engedelmeskedik.
Az 1950-es évek absztrakt festészetéből az egyik legszebb gyűjtemény az övé és a 16-17. századi rajzokból is sokat mondhat magáénak. "De nincsenek grafikáim a 18. és 19. századból, mert ez a korszak nem elég erős, nem elég magával ragadó" - tette hozzá. A rajzok között van egy Dürer is, a híres Szkarabeusz, a legnagyobb értéket azonban a 19. századi francia festők, Géricault, Delacroix, Millet és Corot képviseli.
Volt olyan időszak, amikor minden pénzét festményekre, rajzokra költötte. "Lassan egy vasam sem maradt. Sokat dolgoztam és minden pénzem a képekre ment el. Vannak, akik kocsikat vesznek, mások kurvákhoz járnak, én a műalkotásokat részesítettem előnyben" - mondta a művész.
Most eladja vagyont érő kincseit, de nem zárja ki, hogy később újra vásárol másokat. "A filmvilágban kevés a műgyűjtő. Az az érzésem, hogy a színészek találnak mást, amire elkölthetik a pénzüket" - állapította meg sajnálkozva. Éppen ezért Corneille de Saint-Cyr bízik abban, hogy sikerül "ráuszítania" Alain Delont a francia kortárs művészetre is.