A történelmi zászlók bevonulása után a miniszterelnök több mint tízperces beszédet mondott.
A kormányfő után az '56-os szervezetek képviseletében Bocskay T. József, a Magyar Szabadságharcosok Világszövetségének elnöke beszélt, azt hangsúlyozva, a magyar szabadságharc nem egyeseké, hanem a magyar nemzeté.
A beszédek után felhangzott Beethoven Egmont-nyitánya. Az ünnepi műsorban a Magyar Állami Operaház balettkara és énekkara is közreműködött.
A rendezvényre külföldi diplomatákat és ötvenhatos személyiségeket hívtak meg, valamint közjogi méltóságokat, kormánytagokat, és magyarországi egyházak vezetőit.
A középső díszpáholyban Sólyom László foglalt helyet, jobb oldalán Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, míg balján Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke ült. Ebben a díszpáholyban foglalt helyet Dobrev Klára, a miniszterelnök felesége is.
Az operaházi megemlékezésre eljött a Gyurcsány-kormány több tagja, köztük Takács Albert igazságügyi miniszter, aki Göncz Kinga külügyminiszterrel ült egy páholyban, Kiss Péter, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, Kóka János gazdasági miniszter, aki pedig Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel ült közös páholyban. Az első emeleti páholyok egyikében foglalt helyet Eörsi Mátyás, az SZDSZ frakcióvezetője, míg a mellette lévő páholyban Herényi károly, az MDF frakcióvezetője, és Pettkó András MDF-es országgyűlési képviselő ült. Az első emeleten foglalt helyet Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere is. Eljött Szetey Gábor államtitkár is.
Az ünnepség idejére az operaházat is ünnepi színekbe "öltöztették", piros-fehér-zöld színű fénnyel világították meg az épületet.
Egy évvel ezelőtt, 2006. október 22-én nem a miniszterelnök, hanem a köztársasági elnök mondott beszédet az operaházban. Akkor az államfő azt hangsúlyozta: csak egyetlen 56-os forradalom van.