Kiderült, hogy a szemcseppben megfürdetett békák ellenállóvá válnak a halálos gombabetegséggel szemben.
Ráadásul a szer olcsó, bár azt, hogy miért jelenthet védelmet a kétéltűek számára, egyelőre nem tudni - mondják az új-zélandi kutatók.
Viszont kérdéses, hogy a szer alkalmazását engedélyezik-e majd Európában és az Egyesült Államokban, mivel szakértők szerint embereknél káros mellékhatásokat okozhat.
Csakhogy a kétéltű fajok felét kipusztulás fenyegeti, hívták fel a figyelmet legutóbb az Állatkertek és Akváriumok Világszövetségének (WAZA) 62. nemzetközi konferenciáján, amelyet a budapesti állatkertben tartottak augusztus 26-tól 30-ig.
Mint a konferencián elhangzott, a dinoszauruszok eltűnéséhez mérhető biológiai katasztrófával kell szembenézni a közeljövőben, olyan mértékű a kétéltűek pusztulása a Földön.
A mintegy hatezer kétéltűfaj egyharmada vagy fele - így békák, szalamandrák, gőték - került a kipusztulás szélére.
A baj oka főként az ember, azaz az élőhelyek elvétele, a klímaváltozás, a környezetszennyezés, a vegyszerezés, a túlzott vadászat és gyűjtés. Ám a legnagyobb veszélyt a tíz éve feltűnt parazita gomba hozta, amely ellen még a védett területeken sem lehet mit tenni, s az általa terjesztett betegség a kétéltűek 80 százalékát hónapok alatt kipusztíthatja.
Az 1980-as évek óta a mintegy 120 békafaj egyharmada tűnt el a gombabetegség következtében.
A világ élenjáró környezetvédő szervezetei 2008-at a Békák évének nyilvánították, valamint létrehozták a Kétéltűek bárkája nevű mozgalmat, amelynek egyik fő célja a legnagyobb veszélyben lévő fajok befogása és zárt helyeken való őrzése a fő veszélyforrások felszámolásáig.