Az Országos Meteorológiai Szolgálat, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság és a Rádiós Segélyhívó Infokommunikációs Országos Egyesület közös közleménye szerint tavaly 10-en, idén 16-an fulladtak a Balatonba. A vízi rendészet 122 alkalommal 211 embert mentett ki a vízből.
Az idei szezonban 11-szer volt viharos erejű, 90 kilométer/órás sebességet elérő vagy erősebb szél a Balatonnál, ami több mint kétszerese a tavalyinak. A viharos napok számának növekedését mutatja az is, hogy a viharjelző rendszernek 30 százalékkal többet kellett üzemelnie, mint az előző évben.
A viharjelzéseket a Balaton körül huszonöt, a Velencei-tónál két fényjelző lámpaegység adta. Szeptembertől Balatonföldváron újabb egységet állítottak rendszerbe, Zamárdiban pedig jobban látható helyre került az állomás.
A Balatonra kiadott viharjelző riasztások 85 százalékban, a Velencei-tóra kiadottak 87 százalékban bizonyultak pontosnak - tartalmazza a közlemény.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat által üzemeltetett balatoni és Velencei-tavi előrejelzés során a viharjelzést és a riasztást az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által kezelt, fény- és rádióvezérléssel működő rendszer biztosította. Az üzemeltetési feladatokat a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület látta el.
A viharjelzések és a balatoni időjárási előrejelzések a meteorológiai szolgálat Siófoki Viharjelző Obszervatóriumában készültek, onnan jutottak el a Balatoni Vizirendészeti Rendőrkapitánysághoz, a Vízimentők Balatoni Szakszolgálatához és további megrendelőkhöz, például a Balatoni Hajózási Részvénytársasághoz.