Könyvfieszta Budapesten
A Téli Könyvfiesztán, a szerző jelenlétében mutatták be Peter Spufford brit gazdaságtörténész Hatalom és haszon című kötetét, a Scolar Kiadó újdonságát pénteken Budapesten. A Scolar Kiadó péntek esti könyvbemutatóján Bán Zoltán András, a Magyar Narancs mu
2007. november 10. szombat 06:55 - Hírextra
A Kereskedők a középkori Európában alcímmel megjelent kiadványt Feiner Péter, az Országos Kereskedelmi Szövetség soros elnöke és Kozák Ákos, a Gfk Hungária Piackutató Intézet igazgatója méltatta.
Feiner Péter szerint a mai kereskedő sokat tanulhat a könyvből, bár abban a gazdaságtörténész a középkori üzleti világot mutatja be. A kereskedelemben azonban - mint mondta - nincsenek nagy csodák: venni kell és eladni, lehetőleg jól.
Kozák Ákos szólt arról, hogy a kereskedelem - elméletileg - mint a demokrácia egyik formája is megragadható, a rendszerváltás látványos jelensége a kiskereskedelmi formák modernizációja.
Peter Spufford nem először jár Magyarországon, harminc évvel ezelőtt éppen e munkájához végzett nálunk is kutatómunkát.
A több mint négyszáz oldalas, gazdagon illusztrált kötet Róbert Károly, Nagy Lajos, Luxemburgi Zsigmond és Corvin Mátyás korába viszi az olvasót. Akkoriban nem voltak kiskereskedelmi "multik", a beszállítók, a nagykereskedők hozták létre az első láncokat. Az itáliai üzleti életben például már volt, aki két boltja mellett bankot és biztosítási intézetet, textilgyárat, kereskedelmi flottát is üzemeltetett.
A középkori térképeket, metszeteket, festményeket bemutató könyv betekintést nyújt a korabeli Párizs, London, Velence kereskedelmi életébe, ismerteti a kezdetleges járműveket és a számos veszélyt rejtő kereskedelmi útvonalakat. A kötetből kiderül az is, hogy a legkorábbi csekket 1368-ban állították ki.
Peter Spufford csütörtökön az Eötvös Loránd Tudományegyetemen és a Közép-Európai Egyetemen, pénteken délelőtt pedig a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tartott előadást.
Ezt fiatal zeneszerző-jelöltek előadásában audiovizuális performance követi, amelyet az 1972-es, "véres vasárnapként" elhíresült nap eseményei ihlettek: 1972. január 30-án egy brit katonai alakulat máig vitatott okokból tüzet nyitott az észak-írországi Londonderry városában felvonult békés tüntetőkre.
A helyszínen szombaton többek között Ranschburg Jenő és Vekerdy Tamás pszichológussal találkozhatnak az érdeklődők. A Vince Kiadó kastélyépítészetről szóló kötetét is szombaton ismerheti meg a közönség.
Forrás: mti