"Ezekből a számokból az is kiderül, hogy Nagy-Britannia ugyanolyan mennyiségű hulladékot küldött szeméttelepre, mint az Európai Unió 18 legkevesebbet szemetelő tagállama együttesen, jóllehet népességük csaknem kétszerese Nagy-Britannia népességének" - közölte az Önkormányzatok Szövetsége a rendelkezésére álló legújabb adatok alapján.
Ha azonban Európában a legtöbb hulladékot "termelik" is, az angolok 2004 óta mégis csökkentették annak mennyiségét, amely akkor még 26,8 millió tonnát tett ki.
"Az emberek évtizedek során hozzászoktak ahhoz, hogy eldobják a hulladékot anélkül, hogy a következményekre gondolnának. Ezek a napok mára véget értek" - hangsúlyozta Paul Bettison, az LGA környezetvédelmi bizottságának elnöke.
A háztartási hulladék újrafeldolgozása 1997 óta hét százalékról huszonhét százalékra nőtt, ez azonban még távolról sem elegendő, ha az adóalany el akarja kerülni a pénzbüntetést, amelyet az Európai Unió és a kormány az elkövetkező években ki fog szabni" - szögezte le Bettison.
Az 1999 évi hulladéklerakodás méreteit tekintve ez a pénzbüntetés akár az évi 200 millió font sterlinget is elérheti. A helyi önkormányzatok magukra vállalták a terhet, de át fogják azt hárítani a hulladékot szolgáltatókra - figyelmeztetett a Szövetség. A brit kormánynak az a célja, hogy 2010-ig újrafeldolgozásra kerüljön a háztartási hulladék legalább 40 százaléka és 2020-ig érje el az ötven százalékot. Ugyanakkor óhajtja, hogy a szeméttelepre küldött hulladék mennyisége 2010-ig 15,8 millió, 2020-ig pedig 12,2 millió tonnára csökkenjen.
A első helyen álló briteket az olaszok követik (17,6 millió tonna), harmadikak a spanyolok (14,2 millió), negyedikek a franciák (12 millió) és ötödikek a lengyelek (8,6 millió). Utolsó a sorban Luxemburg 58 835 tonna hulladékkal.