A 2010-re megvalósuló beruházás során Nyíregyháza még csatornázatlan, városszéli részein, valamint a szomszédos Kálmánházán, Kótajban és Nyírpazonyban épül ki a hálózat a korszerű tisztítóteleppel együtt - mondta az önkormányzati vezető.
Hozzátette: a mások számára is mintaként szolgáló, döntően az unió támogatásával megvalósuló fejlesztéshez az önerőt egyenlő arányban biztosítják az érintett önkormányzatok, lakosok és a rendszert majd működtető Nyírségvíz Részvénytársaság.
A polgármester tájékoztatása szerint a társaság kötvényt bocsát ki a finanszírozásához, s annak visszafizetési garanciáját megfelelő árképzéssel, a működtetési bevételből teremti meg.
Csabai Lászlóné azt is elmondta, hogy az uniós projekt angol szakértői a meglévő nyíregyházi szennyvíztisztító telep bővítését vetették fel, ez azonban a hazai szakemberek szerint csak nagy nehézségek árán lenne megoldható.
A bővítéshez ugyanis területet kellene vásárolni a várost övező parkerdőből, továbbá az átépítés a telep kapacitása egy részének leállításával is járna, ami a jelenlegi szennyvízfogadás szempontjából elképzelhetetlen.
Így a tervezők jelenleg egy második szennyvíztisztító telep építésében gondolkodnak, s a november végi, végső műszaki egyeztetésre, valamint januárban Brüsszelbe is ezt az elképzelést nyújtják majd be jóváhagyásra.