Amerikai diplomata Magyarországon Koszovóról
Az Egyesült Államok elismerheti független államként Koszovót, ha az Ahtisaari-terv keretein belül kiáltja ki függetlenségét - mondta Jeffrey Levine, az Egyesült Államok budapesti misszióvezető-helyettese az MTI-nek.
2007. november 19. hétfő 16:32 - Hírextra
Az Ahtisaari-terv felügyelt függetlenséget javasol a dél-szerbiai tartománynak, így elképzelhető, hogy az Egyesült Államok elismeri független államként Koszovót, ha az a tervnek megfelelően kiáltja ki függetlenségét - mondta Jeffrey Levine a távirati iroda kérdésére. A misszióvezető-helyettes hozzátette: nehéz megmondani, hogy valóban kikiáltja-e a függetlenséget Pristina.
Jeffrey Levine hangsúlyozta: ha Pristinának és Belgrádnak nem sikerül megállapodnia, akkor az Ahtisaari-tervnek kellene életbe lépnie, az Egyesült Államok ezt támogatja, és arra bátorítja a többi államot is, hogy ezt fogadják el.
Az MTI azon kérdésére, hogy vajon Oroszország is elfogadja-e majd a felügyelt függetlenséget biztosító tervet, a misszióvezető-helyettes elmondta: nagyon remélik, hogy a nemzetközi közösség elfogadja a javaslatot. Jeffrey Levine kiemelte: december 10. után is szükség lesz nemzetközi civil és katonai jelenlétre Koszovóban, az Egyesült Államok is fenntartja jelenlétét.
Az Egyesült Államok álláspontja szerint a rendezés során kiemelten kell kezelni a kisebbségek kérdését, ebben a nemzetközi közösségnek meghatározó szerepet kell vállalnia - tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy a következő hónapokban rendeződik-e a helyzet Koszovóban, Jeffrey Levine azt mondta, ha nem is oldódik meg a koszovói kérdés, biztos, hogy további lépések történnek majd.
Az Európai Uniót, Oroszországot és az Egyesült Államokat tömörítő trojka tárgyalássorozata júliusban kezdődött Koszovó jövőjéről, a megbeszélések december 10-én fejeződnek be.
A felek legutóbb november 5-én találkoztak egymással. A bécsi tárgyalások eredmény nélkül fejeződtek be. A megbeszéléseken a szerb delegáció olyasfajta széleskörű autonómiát javasolt Koszovónak, mint amilyet Hongkong élvez különleges státusú területként Kínán belül. Az albánok ezt elfogadhatatlannak tartják, és továbbra is a függetlenséget hangsúlyozzák.
Koszovó jelenlegi státusát az ENSZ BT 1244. számú határozata szabályozza, amely kimondja: a koszovói rendezés során tekintetbe kell venni Jugoszlávia (jogutódként Szerbia), valamint a térség többi országának szuverenitását és területi épségét. Másfelől a dokumentum tényleges autonómiát irányoz elő a tartomány számára Jugoszlávián (Szerbián) belül. Vagyis a terület - habár Szerbia nemzetközi határain belül marad - nem kormányozható többé Belgrádból.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió azt a tervet támogatja, amely Martti Ahtisaari volt finn elnök elképzelésén alapul: egy EU által ellenőrzött, független Koszovó, a szerb kisebbségnek nyújtott széles körű autonómiával.
Forrás: MTI