A kotinin ártalmas lehet a szívre és a véredényekre, mivel emeli mind a vérnyomást, mind pedig a pulzusszámot - közölte a kísérletekben részt vevő dr. M.P. Wailoo, Leicesteri Egyetem professzora.
A kotinin egyike a dohányfüstben található, káros hatású anyagnak. A passzív dohányzás életük kezdeti szakaszában teszi ki kotinin hatásának a csecsemőket, amikor szervezetük még nem képes védelmet nyújtani a mérgező vegyianyaggal szemben.
Wailoo és kollégái megmérték 71 dohányzó és 33 nem dohányzó szülővel rendelkező 10-12 hetes csecsemő vizeletében lévő kotinin mennyiségét. Úgy találták, hogy a nem dohányzó szülőkhöz képest azoknak a csecsemőknek a vizeletében, akiknek legalább egyik szülője dohányos átlagosan 5,58 százalékkal magasabb volt a kotinin szintje.
Kiderítették továbbá, hogy dohányos anya esetében kétszer akkora volt a vizsgált vizelet kotinintartalma, mint akkor, ha csak az apa dohányzott.
A kutatók szerint ezek az adatok arra utalnak, hogy a csecsemők erős passzív dohányosok lesznek abban az esetben, ha szüleik dohányoznak.