"A művészeti vezető döntése meglepett, de azt Tasnádi Péter polgármester és én is tudomásul vettük" - kommentálta Méhes Márton pénteken bejelentett távozását Mészáros András.
Indoklása szerint az igazgatóval fél év és sok vita után éppen a napokban egyeztek meg egy új együttműködési formában. Ennek Méhes Márton nem örült, de elfogadta. A főigazgató biztosította, hogy megfelelő "láthatást" kap a projekt szervezése és lebonyolítása során, megmarad az a fajta szakmaisága, amelyre igényt tartott.
"A koncepcióm arról szól, hogy a különböző területeken dolgozó kollégáim, vezetőtársaim egyformán felelősek az EKF-program sikeréért, így semmi okot nem láttam arra, hogy egyiknek, vagy másiknak kiemelt szerepe legyen" - mondta Mészáros András.
Méhes Márton azzal indokolta lemondását, hogy a pécsi közgyűlés csökkentette döntési jogkörét, egyes feladatait pedig a főigazgató saját hatáskörébe vonta. Így nem látta biztosítottnak azokat a működési kereteket, amelyek lehetővé tennék feladata felelősségteljes, az eredeti céloknak megfelelő, magas színvonalú ellátását.
A főigazgató csúsztatásnak nevezte Méhes nyilatkozatának azon részét, miszerint Mészáros András elvonta volna a művészeti igazgató döntési kompetenciáját.
A közgyűlés által elfogadott szabályzatban annyi a változás, hogy amíg korábban a programokra fordítható összeg negyven százalékos minisztériumi és hatvan százalékos önkormányzati részét egy egységként kezelték, az utóbbi erről levált - mondta.
Hozzáfűzte: a döntés értelmében a művészeti igazgató felelős a művészeti programok előkészítéséért és előterjesztéséért. A pénzek kiosztásának formáját pedig a kulturális bizottság határozza meg, nem a főigazgató.
Mészáros András szólt arról, hogy közte és Méhes Márton között az valóban konfliktust okozott, hogy a művészeti igazgató rendre figyelmen kívül hagyta a főigazgatói utasításokat és az EKF ügyeiről az ő megkerülésével nyilatkozott a sajtónak.
"Nem tartható a kettős hatalomgyakorlás sem. Vagyis az, hogy egy cégnél a főigazgatón kívül valaki valamilyen kötelezettséget vállal a cég nevében, s erről a főigazgató akkor értesül, amikor azt a követelést megpróbálják behajtani" - jegyezte meg.
Méhes Márton utódlásával kapcsolatban azt közölte: hamarosan meg fogják oldani, ahogy tették azt az építész igazgató távozását követően is. Arról, hogy ez milyen formában történik, egy, több személy, vagy szakértői testület veszi át a igazgató feladatait, nem kívánt beszélni. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a döntésnél a szakmaiságot és a folytonosságot tartják szem előtt.
A főigazgató hangsúlyozta: az esetnek nem örül. Azért sem, mert Méhes Márton nem sokkal azután állt fel, hogy a város delegációja a napokban jól szerepelt Brüsszelben, az EKF-program előkészületeit vizsgáló monitoring bizottság előtt.
Kérdésre válaszolva hozzátette: a művészeti igazgató távozása azonban nem botrány, hanem egy esemény az EKF életében. "A kormány nem tud és nem is akar beavatkozni a programba, semmi olyan nem merült fel, ami miatt ezt kellene tennie".