A mostani konferencia a "támogatáspolitika, civil kezdeményezések, befektetés: a felzárkózás esélyei a határon túl" címet viseli. A leggyakoribb felvetések ezzel kapcsolatban, hogy milyen elvek és szempontok mentén és milyen mértékben finanszírozza a magyar állam a határon túli magyarok számára fontos intézményeket - olvasható a hivatal honlapján.
A köztársasági elnök már többször úgy nyilatkozott, hogy elnöki tevékenysége egyik sarkalatos pontjának tartja a nemzeti összetartozás erősítését, és ennek egyik feltétele a határon túli magyarok helyzetének megismerése.
Ennek jegyében 2006. május 4-én kezdődött a Határon túli magyarság a 21. században című konferenciasorozat. Az első találkozón alapvető célként fogalmazták meg: fel kell hívni a figyelmet arra, mennyire fontosak a határon túli magyarok helyzetére vonatkozó, valós és megbízható ismeretek, illetve az, hogy megismerjék az új nemzedék érzéseit és álláspontját.
A második tanácskozás 2006 november végén volt, ahol az államfő úgy fogalmazott: a konferencia előnye, hogy "itt a határon túli közösségek egymás álláspontját is meg tudják ismerni", Magyarország pedig a határon túli magyarokról érkező híreket nem politikai pártokon keresztül kapja, hanem közvetlenül.
A harmadik tanácskozáson, mely 2007 május közepén volt, a köztársasági elnök arról beszélt, hogy tényszerűen fel kell tárni a magyarság autonómiájának európai lehetőségeit.
Ezeknek a konferenciáknak a célja az, hogy együtt keressük a magyar nemzetstratégia útjait és jövőjét, azt, hogyan lehet a magyar nemzetet egységesíteni, illetve hogyan lehet ezt az egységet kifejezni a mostani "új körülmények között - fogalmazott akkor az államfő.