Mindenesetre a fákat már elkezdték kivágni, és az első szállítmányok elindultak Zalából az ország minden részébe. A piacokon várhatóan a jövő hét végén jelennek meg az árusok, és Karácsonyig körülbelül másfél millió fenyőfa talál gazdára. A luc méterét várhatóan 1000-1500, az ezüstét kettő és négyezer forintért, a normandét pedig még drágábban kínálják majd.
A Zala megyei Surdon már napok óta vágják a fenyőfákat. A környék szinte az egész országot ellátja karácsonyfával. Surdon körülbelül 700-an élnek, az önkormányzat mégis 220 vágási engedélyt adott ki. A falu 95 százaléka fenyőzik, ahogy a helyiek mondják.
A termelés mögött rengeteg munka van, mert egy fa, amíg eléri a két métert, addig 8-10 évig kell ápolni, és évente többször kell kapálni, kaszálni, permetezni - mondta a Független Hírügynökségnek Kanász János polgármester.
A surdiak ilyenkor vesznek ki szabadságot, hogy a fenyőkkel foglalkozhassanak. Vágják, osztályozzák, kötözik a fákat, majd elviszik a piacokra. A legtöbben Budapestre. Sifter Istvánné azt mondta, Ő már annak is örülne, ha a tavalyi árakon el tudná adni az összes fáját. "A kereslet-kínálat határozza meg, nem pedig egy előre meghatározott ár alapján adjuk. Ha sok a fenyő, akkor megmarad, és sajnos megsemmisül, nagy kárunk lesz belőle" - tette hozzá.
Miskolcon viszont a régió legnagyobb fatermelő cége néhány száz forintos áremelkedést jelentett be. Náluk a luc, a jegenye és az ezüstfenyő métere is átlagosan kettő-négyszáz forinttal drágul. Ennek az általános költségemelkedés az egyik oka, de ennél jelentősebb, hogy az idei aszály miatt rengeteg fa elpusztult - tájékoztatott Papp Gyula, Északerdő Zrt. vezérigazgató-helyettese.
A piacokon már a jövő hét végén megjelennek az árusok, és Karácsonyig körülbelül másfél millió fenyőfa talál gazdára. A luc méterét várhatóan 1000-1500, az ezüstét kettő és négyezer forintért, a normandét pedig még drágábban kínálják majd.