A szakemberek azzal indokolták döntésüket, hogy a reformszerződés nem ruház át Dánia szuverenitását érintő jogokat az Európai Unióra, tehát az alkotmány 20. cikkelyét sem sérti, így nincs szükség referendumra.
Korábban Anders Fogh Rasmussen kormányfő azt mondta: szerinte nem kell a reformszerződésről népszavazást tartani. A miniszterelnök ugyanakkor kedden kijelentette: december 11-én hozza nyilvánosságra, hogy lesz-e vagy sem népszavazás az országban. A dánok többsége voksolna a reformszerződésről. És a közvélemény-kutatási adatok szerint a szavazók többsége nemet mondana a dokumentumra.
A reformszerződés hivatott kiváltani az Unió alkotmányos szerződését, amelyre Hollandia és Franciaország népszavazáson mondott nemet. A tagállamok egy időre félretették az alkotmány ügyét, végül pedig abban állapodtak meg, hogy reformszerződést hoznak létre. Ebben megmaradnak az alkotmány legfontosabb elemei. Az alkotmányt azért hozták létre, hogy megreformálják az Unió működését. A szabályokat ugyanis 6 tagállamra határozták meg, 2007 január elsején pedig 27 tagúra bővült az EU.
A reformszerződésről egyedül Írországban kötelező referendumot tartani.