Nincs olyan vitakérdés a hazai felsőoktatás területén, melyről ne lehetne megegyezni, ha a minőség szempontját tartjuk szem előtt - mutatott az oktatási tárca vezetője a Magyar Rektori Konferencia évzáró ülésén.
Hiller István kifejtette, a jelentkező hallgatók teljesítményén és intézményválasztásán alapuló felvételi rendszert meg kell tartani, a tapasztalatok alapján azonban "szükség van a szisztéma finomhangolására". A regionális problémák enyhítésére a miniszter egy közös munkacsoport létrehozását javasolta a rektori konferenciának, amely márciusra készítené el javaslatait.
Az általános iskolások száma az 1980-as 1,18 millióról 2010-re 755 ezerre csökken, nincs olyan oktatási struktúra, amely változás és finomítás nélkül alkalmazkodni tudna ehhez - hangsúlyozta a miniszter.
Hozzátette: az azonban korántsem biztos, hogy a magyar diákok számának csökkenésével párhuzamosan a magyar felsőoktatásban tanulók számának is csökkennie kell, hiszen az egyetemek és főiskolák előtt más lehetőségek is vannak.
A bolognai rendszerre történő áttérésben a mesterképzések indításával kapcsolatos munka során sikerült a korábbi hátrányt ledolgozni, így a szakok 2008-as, illetve 2009-es indítása egyetlen területen, így a tanárképzés esetében sincs veszélyben - mondta a miniszter.
A tandíjjal kapcsolatban Hiller István rámutatott, ez ügyben nem szakmai vita folyik, ez teljes egészében politikai kérdés. A magyar felsőoktatás színvonalának emeléséhez be kell látni, hogy a felsőoktatás szolgáltatás, s ezért fizetni kell, nem ingyen van - hangoztatta a politikus.
A miniszter komoly előrelépésnek tartja, hogy a felsőoktatási törvény három évre előre rögzíti a költségvetés igen jelentős részét. A kiszámítható helyzetet teremtő fenntartói megállapodást az állami intézmények vezetői és a minisztérium december közepéig aláírják - tette hozzá a politikus.