A Pejcsing Csenpao (Beijing Chenbao) című kínai napilapban megjelent írás szerint Kína népessége évente 16 millió fővel növekszik, amely a csúcsponton eléri az évi 19 millió főt. Csaj szerint a növekedési ütem "normálisnak" mondható, de továbbra is be kell tartani a születésszabályozási törvényeket, hogy a növekedés ne legyen túl gyors, se túl lassú.
A világ legnépesebb országa a termőföldeknek, a vízkészleteknek és az energiának is szűkében van, a hetvenes évektől kezdve korlátozzák a családok méretét, városban egy, vidéken pedig két gyermek az elfogadott.
A kínai hatóságok szerint az egykepolitikával több százmillió gyermek születését akadályozták meg, ami végül hozzájárult az ország fellendüléséhez is.
Szakértők viszont arra figyelmeztetnek, hogy az öregedő populáció és a fiúgyermekek előnyben részesítése miatti nemek arányának felborulása szociális időzített bombaként fenyegeti a kínai társadalmat.
Az elmaradott nyugati területekről a jobb munkalehetőségekkel rendelkező keleti tartományokba érkező 150 millió vándormunkás szintét a népesedési politika gátja lehet.
A Pekingbe özönlő vándormunkások révén a főváros lakossága elérte már a 17,4 millió főt, a hatóságok azonban csak 2020-ra tervezték elérni a 18 millió főt.
A kormány szigorúbb szankciókkal kíván fellépni azon gazdag kínaiak ellen, akiknek a több gyermek után járó büntetés kifizetése már most sem jelent akadályt.