Béndek József elmondta: jelenlegi adataik szerint 570-en távoznak majd a mai, közel 10.800 fős testülettől. Egy részük nyugdíjba vonul, és vannak akik nem kívánnak az új szervezetben dolgozni.
Utalt arra, hogy nem mindenki fogadta fel a felajánlott rendőri munkát, illetve feladatot, ami több esetben egyben alacsonyabb beosztást is jelentett.
Közölte, jelenleg is tart a megszűnő határőrség mintegy 80 milliárd forint értékű vagyonának átadása a rendőrségnek; ezek az értékek nem csak ingatlanokat, hanem technikai eszközöket is jelentenek.
Az altábornagy, aki "történelmi szükségszerűségnek" nevezte az integrációt, arra hívta fel a figyelmet, hogy az új szervezetben mind a rendőröknek, mind a korábban határőrizeti feladatot ellátó új kollégáknak meg kell tanulnia egymás szakmáját.
A schengeni csatlakozásáról szólva azt mondta, hogy december 21-e után külön figyelmet kell fordítani a Magyarországot átszelő két migrációs csatornára Ukrajna, illetve Szerbia felől.
A bizottsági ülésen a képviselők elismeréssel szóltak a határőrség eddigi munkájáról, és többen arra hívtak fel, hogy a társadalom előtt kivívott magas presztízsüket őrizzék meg a rendőrség keretein belül is.
A képviselők közül többen is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a határvédelem a honvédelem fontos része. Mint mondták, indokoltnak tartanák, ha a határőrök jelenlegi ruhája megmaradhatna. Ha a közlekedést irányító rendőrnek lehet fehér öve, és a köztársasági őrezred munkatársai is másfajta egyenruhát viselnek, a határőröknek miért kellene "átöltöznie"? - vetette fel egyikük.
Az altábornagy az ülést követően a távirati irodának azt mondta, a szerb és az ukrán határszakaszokon, amelyek egyben az Európai Unió külső határa is egyben, nem lesznek szigorítások, ahogy a horvát határszakaszon sem.
Az MTI úgy tudja, hogy a Határőrség jórészt zöld színű autóin egyelőre megmaradnak a HOR-kezdetű rendszámok valamint a megkülönböztető felirat, illetve a rendőrségre vár ez utóbbiak "újramatricázása".