2024. november 26. - Virág

Májrákellenes gyógyszer

A közelmúltban került forgalomba a daganatellenes gyógyszerek új típusa, amely reményt adhat a májrák kezelésében. E gyógyszerek célzottan a daganatsejtek osztódását valamint a daganatot tápláló erek kialakulását és növekedését gátolják, így a daganatsejt
2007. december 14. péntek 11:05 - Hírextra
A májrák

Hazákban évente 66 ezer új daganatos megbetegedést fedeznek fel, és 33-34 ezren vesztik életüket e betegségben. A májrák az ötödik leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés a világon, hazákban évente 500-800 új beteget regisztrálnak az egészségügyi intézményekben. A májdaganat a májszövetből kiindulva, ellenőrizhetetlenül burjánzik és terjed. Az úgynevezett elsődleges, primér májrák a daganatos májsejtekből képződik. Ritkán előfordulhat az epeutakból, vagy a vérerekből kiinduló májdaganat is. Az elsődleges májráknál harmincszor gyakoribbak a máj áttétes, metasztatikus daganatai.

A máj rosszindulatú daganata az ötödik leggyakoribb megbetegedés a világon, évente ötszázezer – egymillió új beteget fedeznek fel. Többségüket Ázsiában és Afrikában, hazánkban 500-800 új megbetegedést regisztrálnak. A betegség a férfiak körében háromszor gyakoribb, mint a nőknél. Az elsődleges májrákok közel 80 százaléka a májzsugor (cirrhosis) következménye, amelynek hátterében leggyakrabban a májgyulladás (hepatitis-B és C vírus) által okozott krónikus megbetegedés áll. A krónikus alkoholizmus is okozhat májzsugort, így elősegítheti a rák kifejlődését. Egyes ritka anyagcsere betegségek - például a vas krónikus raktározási zavara - szintén hajlamosíthat a májrák kialakulására, trópusi országokban pedig az élelmiszerek penészgombával való fertőződése is előidézheti a daganatot.

A májrák pontos oka nem ismert, ám szakemberek feltételezik, hogy a krónikus gyulladás, vagy az alkoholos ártalom hatására elpusztul a májsejtek egy része. Újraképződésük során olyan sejtek is létrejöhetnek, amelyek osztódással tovább szaporodnak, végül daganatot képeznek.
A májdaganat hosszú ideig tünetmentes, így gyakran véletlenül, például egy hasi ultrahang vizsgálatot követően ismerik fel. Ám az előrehaladottabb májráknak sincs egyértelmű tünete, ugyanis a krónikus májgyulladás vagy a májzsugor is okozhat hasi fájdalmat, feszítő érzést a has jobb oldalán, esetleg sárgaságot, lábdagadást, vizenyőt a hasüregben, étvágytalanságot, jelentős testsúlyvesztést, hőemelkedést, éjjeli izzadást.

A máj rosszindulatú daganata akkor gyógyítható meg véglegesen, ha korai stádiumban - mielőtt a máj állományában, vagy a környéki nyirokcsomókra, illetve más szervekre továbbterjedt volna - felismerik. A gyógyuláshoz azonban fontos a beteg jó általános állapota, és az, hogy a máj működése megfelelő legyen. Ez a sebészi beavatkozás feltétele, amelynek során a daganatos gócot, a körülvevő májszövettel együtt eltávolítják. Amennyiben a daganat a májlebenyben keletkezik, úgy azt teljes egészében kioperálják. A megmaradt, egészséges májszövet ugyanis pótolni tudja a kiesett részek működését. Ilyen műtét azonban csak a májrákos betegek 10 százalékánál végezhető el, s tapasztalatok szerint a májátültetés is kevés betegnél végezhető el.

Előfordul az is, hogy a még csak kevéssé kiterjedt daganat - a májszövet nagymértékű károsodása, a májzsugor, vagy a májműködés elégtelensége miatt - nem operálható. Ezekben az esetekben azonban több olyan kezelési mód alkalmazható, amely ugyan nem gyógyítja meg véglegesen a betegséget, de jobb életminőséget, tünetmentességet és hosszabb túlélést biztosít a betegnek.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Életmód témában
Drogok legalizálása?
Igen
Egyes fajtákat, rendezett, ellenőrzött körülmények között igen
Soha!
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását