2024. november 26. - Virág

Az év eseményei

Korrigált a vízitdíjfizetés szabályain a kormány, Horn Gyula nem kaphatott kitüntetést a születésnapján, a hónap közepén sosem látott hőségtől szenvedett az ország. Egyebek mellett ezek voltak a 2007 júliusának legfontosabb eseményei.
2007. december 26. szerda 17:01 - Hírextra
Változtak a vizitdíj fizetés szabályai

Július elsejétől változtak a vizitdíjfizetés szabályai. Bővült a mentességet élvezők köre, ugyanakkor azóta többet kell fizetnie azoknak, akik beutaló nélkül vesznek igénybe szakellátást.

Egyszerűsödött a kötelezőváltás

Egyszerűsítette a kormány az autósok év végi kötelezőváltását. Az új jogszabály szerint már nem kell az ügyfeleknek kártörténeti igazolást kérniük, hanem a főbb adatok, mint például a rendszám, előző társaság neve és az ott vezetett kötvény számának megadásával az új biztosító kéri ki ezeket elődjétől. Feltehetően a változás miatt is, 2007 végén rekordszámú, körülbelül 700ezer autós vált biztosítót.

Tűz a fóti filmstúdióban

Kigyulladt egy 2000 négyzetméteres épület a fóti filmstúdióban. A csarnokban forgatásokhoz használt pirotechnikai eszközöket is tároltak, ezek többsége felrobbant. Mivel a legmagasabb, ötös riasztást rendelték el, a tűzoltók 37 autóval és 136 emberrel vonultak a helyszínre, a lángokat így is több órás küzdelem árán sikerült megfékezniük. A tűz miatt indult vizsgálat augusztus második hetében befejeződött, nem sikerült megállapítani, hogy mitől csaptak fel a lángok, csak annyi bizonyos, hogy nem történt szándékos gyújtogatás.

Horn Gyula nem kap kitüntetést

Az Alkotmánybíróság úgy döntött, hogy a köztársasági elnöknek joga van ahhoz, hogy ne írjon alá kitüntetési előterjesztést, illetve megtagadja a kitüntetések adományozását. A testület döntésének az adott különös jelentőséget, hogy a miniszterelnök Horn Gyulát, korábbi kormányfőt és külügyminisztert, 75. születésnapja alkalmából szerette volna kitüntetni. Sólyom László azonban jelezte, hogy megvárja az Alkotmánybíróság állásfoglalását A Alkotmánybíróság döntése után egy nappal Sólyom László megtagadta Horn Gyula kitüntetését. A köztársasági elnök döntésének indoklásában kifejtette: Horn Gyula mostanáig fenntartott és képviselt nézetei az 1956-os forradalomban játszott szerepéről, és ezen keresztül a forradalomról, összeegyeztethetetlenek a Magyar Köztársaság alkotmányos értékrendjével.

Szetey Gábor vallomása

Meleg vagyok és boldog - ezekkel a szavakkal nyitotta meg Szetey Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal személyügyi államtitkára a 12. Leszbikus, Meleg, Biszexuális és Transznemű Fesztivált Budapesten. Szetey Gábor a budapesti Művész moziban nyitóbeszédében egyebek közt arról beszélt: hisz abban, hogy bátorsággal, hittel, meggyőződéssel le lehet bontani a melegeket és a heterókat elválasztó falakat. A politikus hozzátette: neki kell ezt elkezdenie. Ezek után nyilvánosan bejelentette, hogy meleg, mint sok tízezren ebben az országban. Az államtitkár szerint az nem választás, hogy valaki meleg vagy sem, az viszont igen, hogy elfogadja-e. A politikus beszédében kiemelte, mindezt ki kellett mondania, mert nem lehet az embernek két élete.

Horn Gyula születésnapja - közjátékkal

Megszakította Horn Gyula beszédét Gyurcsány Ferenc a Magyar Nemzeti Galériában pénteken, ahol a volt miniszterelnök 75. születésnapját ünnepelték csaknem 300-an. Amikor Horn Gyula azt mondta, hogy "nagyon komolyan kell módosítani mindent, ami eddig történt", Gyurcsány Ferenc odalépett a mikrofonhoz, és "Isten áldja Horn Gyulát" felszólítással köszöntötte párttársát. Horn Gyula egyébként beszédében utalt a Sólyom László köztársasági elnök által megtagadott állami kitüntetésére is. Mint mondta: "róla álmodtam: a jó nénikéjét. Ennek az országnak dolgai, feladatai, kihívásai vannak, azokat kell megoldani, nem azt, hogy az a jóember mit szövegel." A volt miniszterelnök szintén nevek említése nélkül egyebek mellett a következőket mondta: "azoknak az életútját kérdőjelezik meg ezek a renegátok, akik nem forgattak köpönyeget, akik a rendszerváltáson átívelően megmaradtak baloldaliaknak. Akik szembe mertek nézni a volt szocializmus és a saját hibáikkal."

Lengyel Zoltán-ügy

Összetűzésbe keveredett a rendőrökkel Lengyel Zoltán fideszes képviselő. A politikust egyik késő este állították meg a rendőrök Budapesten, a budai Alagútnál. Igazoltatni akarták, de a nem voltak nála iratok, csak egy országgyűlési parkolási engedélyt mutatott fel. A járőrök beszámolója szerint a képviselő el akart hajtani, ezért egyikük megpróbálta kihúzni a kocsijából. Lengyel Zoltán állítólag folyamatosan szidta a rendőröket, egyiküket az órájával meg is ütötte. A politikus másként emlékszik: azt mondta, hogy a rendőrök ütötték meg őt. Végül kölcsönösen feljelentették egymást. A rendőrök ellen indított nyomozást decemberben megszüntették. Mivel Lengyel Zoltán országgyűlési képviselő, így csak azután hallgathatták ki gyanúsítottként, hogy a mentelmi jogát a parlament október közepén felfüggesztette. A legfőbb ügyész hivatalos személy elleni erőszak, könnyű testi sértés és becsületsértés gyanúja miatt javasolta ezt. Ebben az ügyben még folyik a nyomozás. Lengyel Zoltán már független képviselőként dolgozik a parlamentben.

Öngyilkos lett N. László

Öngyilkos lett a börtönben a móri vérengzés egyik gyanúsítottja. Így már csak egyetlen ember él, aki ténylegesen részt vett a rablógyilkosságban. Az Erste Bank móri fiókját öt évvel ezelőtt - 2002. májusában - támadták meg fegyveresek. Nyolc embert megöltek, a pénzintézetből 7,3 millió forintot vittek el. A mészárlás, és más bűncselekmények miatt korábban már jogerősen elítélték Kaiser Edét, és vádat emeltek Hajdú László ellen is. A rendőrök 2007 februárjában újabb két embert fogtak el, a nyomozók azt állítják ők, és nem Kaiserék követték el a bűncselekményt. Decemberben a Nemzeti Nyomozó Iroda lezárta a második móri nyomozást, ebben társtettesként, nyereségvágyból, több emberen elkövetett emberölés miatt javasolt vádemelést az iroda (NNI) a bankrablás még élő gyanúsítottja ellen.

14 év első fokon Pénzes Henrietta gyilkosának

Első fokon - 14 év, fiatalkorúak börtönében letöltendő szabadságvesztésre, és 10 év közügyektől való eltiltásra ítélte a Csongrád Megyei Bíróság azt a 15 éves fiút, aki a vád szerint 2006. július 20-án megerőszakolt, kirabolt, majd felgyújtott Makó mellett egy 18 éves magyarcsanádi lányt. Pénzes Henrietta három héttel később a kórházban belehalt sérüléseibe. Az ügyész eredetileg a fiatalkorúakra kiszabható maximumot, 15 év börtönbüntetést kért. A Szegedi Ítélőtábla novemberben már jogerős ítéletet hozott az ügyben, 15 évre szigorította a büntetést, vagyis a fiatalember a kiszabható legsúlyosabb büntetést kapta.

Hőhullám

Július közepén trópusi hőség tört az országra. Egy héten keresztül sorra dőltek meg a melegrekordok a fővárosban és vidéken is. Megdőlt az abszolút rekord is. Kiskunhalason 41,9 fokot mértek, ez a legmagasabb érték az elmúlt 130 évben, mióta méréseket végeznek az országban. A hőség miatt 500 kilométeren vezetett be sebességkorlátozást a MÁV, energiafogyasztási csúcsot döntött az ország, megduplázódott a strandok forgalma, leállították a libegőt, a nagyobb városokban vizet osztottak az embereknek és az autósoknak egyaránt. Még az állatkertekben is fagyasztott ételt kapott több állat. Jellemző, hogy a Magyarországra érkező Rolling Stones frontembere Mick Jagger a ferihegyi landolás után nyomdafestéket alig tűrő hangnemben állapította meg, hogy mekkora a hőség. A Gördülő Kövek egyébként telt ház, azaz csaknem 45 ezer ember előtt adta elő legnagyobb slágereit a Puskás Ferenc Stadionban, hatalmas sikert aratva.

Megrongálták Hofi Géza sírját

Feltehetően színesfémtolvajok elloptak több bronztárgyat Hofi Géza síremlékéről. A Farkasréti temetőben lévő nyughelyről egy bronzból készült bakancs, palást és babérkoszorú tűnt el. A síremléket novemberben állították helyre - márványból. Majdnem mindenben az eredetire hasonlít. Az alkotás a régin is szereplő palástot és koszorút ábrázolja, nincs azonban rajta a bakancs.

Kóka távozik a minisztérium éléről

Kóka János hivatalosan is bejelentette, év végéig távozik a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium éléről. A pártelnökség mellett a liberális frakció vezetését is át kívánja venni. Utódját akkor még nem nevezte meg. Kóka János döntésének indoklásaként azt mondta, hogy minden erejével a liberális párt erősítésére akar koncentrálni. Meg akarja erősíteni a vidéki szavazóbázist a népszavazás, a 2009-es Európa-parlamenti választás és a 2010-es országgyűlési választás előtt.

Vadász János és a biciklisfutár

Rövid szóváltás után fegyvert fogott egy biciklisre egy autós Budapesten. Nyomozás indult az ügyben, és napokkal később kiderült, hogy Vadász János korábbi szocialista politikus volt a fegyverrel fenyegetőző férfi. Az ügy iratai azóta már megérkeztek a Pesti Központi Kerületi Bíróságra. Tárgyalási napot még nem tűztek ki. Az egykori kormánymegbízottat lőfegyverrel való visszaélés, a biciklis futárt rongálás miatt vonhatják majd felelősségre.
Forrás: FH
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását