A pillangók biológiai órája
Kutatók olyan genetikai információt fedeztek fel, mely segít megmagyarázni, hogyan találják meg útjukat a királylepkék Kanadából a téli fészkelőhelyekre, Mexikó hegyeibe. A vizsgálat során kimutatták, hogy a pillangók biológiai órája segít az állatkáknak
2008. január 11. péntek 07:45 - Hírextra
Dr. Steven Reppert neurobiológus szerint, a királylepkék - Danaus plexippus - egyedülálló biológiai órával rendelkeznek, mely napi tevékenységeiket - mint alvás és éhség - szabályozza.
A kutatók genetikailag feltérképezték a pillangók biológiai órájának molekuláris "alátámasztását", és mutatták ki, hogy a kriptokróm proteinek hátköznapinak számítanak a rovarokban és emlősökben is. Reppert úgy hiszi, hogy ezen proteinek teszik képessé a lepkéket arra, hogy a Nap pozíciója alapján navigáljanak.
"A lepkék agya nem nagyobb egy gombostű fejénél, és mégis megvan ezen hihetetlen képessége. Nagyon szeretnénk megérteni ezt" - mondja Reppert.
Ha teljesen megismerik ezen folyamatot, az segíthet rávilágítani az emberi biológiai órákra is, és számos kutatást segíthet, az alvási rendellenességektől a depresszióig. Lincoln Brower királylepke-szakértő és Sweet Briar kutató szerint, a felfedezés igen jelentős, mivel azt mutatja, hogy a "királylepke vizsgálata komoly információkat hordoz az élet természetéről".
Forrás: hirado.hu/Yahoo News