Rojas asszony - aki fogságba esésekor Ingrid Betancourt kolumbiai elnökjelölt tanácsadója volt, amikor mindketten a FARC fogságába estek - kolumbiai rádióknak hétvégén adott interjújában elmondta: kisfiát 8 hónapos korában szakították el tőle, s csupán két héttel ezelőtt tudta meg, mi történt a gyermekkel, akit annak idején egy bogotai nevelőotthonba adtak. A gyermek apjáról, a FARC egyik harcosáról szűkszavúan annyit mondott, hogy viszonyuk után soha többé nem látta őt. "Szerintem fogalma sincs arról, hogy ő a fiú édesapja. Azt az értesülést kaptam, hogy valószínűleg már meg is halt."
A 44 éves Rojas elmondta, hogy amikor terhes lett, elválasztották a többi túsztól, és egészen terhessége végéig egyedül tartották őt egy sátorban, ahol "megpróbáltam megbékélni a helyzettel, szembe nézni a gyermek születésével. Orvost kért a szüléshez, de az nem érkezett meg.
2004 áprilisában egy egész napos vajúdás után a gerillák soraiban lévő felcser közölte vele, hogy császármetszésre lesz szükség a gyermek és saját élete megmentése érdekében. Amikor az altatásból felébredt, az egyik gerilla közölte vele, hogy kisfia született. A fiú keze a szülésnél eltört, majd később egy, a dzsungelben terjedő élősködő támadta meg, és ezért a gyermeket 8 hónapos korában a gerillák elvették tőle, hogy gyógykezelést kapjon.
Múlt év december 31-én tudta meg az asszony, hogy fia egy bogotai nevelőotthonban teljesen más néven él.
A ma 57 éves Consuelo Gonzales, aki a kolumbiai kongresszus képviselője volt fogságba esésekor elmondta, hogy számos túszt nyakán megláncolva tartották a gerillák, így mosakodtak, mosták ruháikat, sőt így kellett aludniuk is.
Rojas és Betancourt megpróbáltak megszökni a gerillák fogságából, ám elfogták őket, és bokájuknál fogva láncra verve fákhoz kötözték ki őket. Az őserdőből vadállatokat - köztük például egy jaguárt, tarantella pókot, hatalmas kígyókat - hoztak a gerillák azért, hogy elrettentsék őket a további szökésektől.
Clara Rojas elmondta, hogy három évvel ezelőtt különválasztották őt Ingrid Betancourttól, és azóta nem látta őt. - "Aggódom egészsége miatt, remélem, ő is hamarosan kiszabadul." Egy novemberben közzé tett videofelvételen Betancourt sovány, elgyötört és sápadt volt. Ez egy drámai változás egy olyan politikuson, aki egykoron kicsattant az egészségtől - jegyezték meg megfigyelők.
A kolumbiai FARC a világ legnagyobb gerillacsoportja 14 ezer harcossal, többségükben parasztokkal, akik az anyagi javak igazságosabb elosztásáért harcolnak. Kábítószer-kereskedésből pénzeli magát, és a kolumbiai kormány szerint mintegy 750 túszt tart fogva - többségében rendőröket és katonákat - vagy váltságdíjért vagy politikai alku kieszközléséért.
Rojas és Gonzalez elengedése több mint öt év fogva tartás után a legjelentősebb túszelengedő akció volt 2001 óta a kolumbiai kormány és a FARC közötti konfliktusban.