A jövő nemzedékek ombudsmanjának jelölt Nagy Boldizsár megválasztását 98 igen, 245 nem szavazattal utasította el a parlament, Péterfalvi Attila eddigi adatvédelmi biztost pedig 207 igen, 143 nem voks mellett nem választották újra.
Az Országgyűlés annak ellenére utasította el a két jelöltet, hogy korábban a Fidesz, a KDNP, az MDF és az SZDSZ is azt jelezte, mindkét jelölt megválasztását támogatja, az MSZP képviselői lelkiismeretére bízta, hogyan szavaz.
Sólyom Lászlónak az elutasító szavazás után harminc nap állt rendelkezésére, hogy jelöljön, a szavazás december 17-én volt.
A döntés után az államfő azt mondta: csalódást okozott neki, hogy a parlament nem választotta meg az ombudsmanjelölteket. Az államfő szerint a szavazás minden szakmai alapot mellőzött, és politikai döntés született.
Arra a kérdésre, hogy a jövőben egyeztet-e pártokkal a jelöltek személyéről, azt válaszolta, álláspontja ebben a kérdésben elvi és alkotmányos álláspont, amely mellett továbbra is kitart. Kumin Ferenc, az elnöki hivatal főosztályvezetője később az MTI-nek megerősítette: a köztársasági elnök továbbra is önállóan, nem a politikai pártok bevonásával dönt a jelöltek személyéről.
Az országgyűlési biztosokat a köztársasági elnök jelölése alapján az Országgyűlés választja kétharmados többséggel, hatéves időtartamra.
Az adatvédelmi biztos mandátuma december 13-án járt le.
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettesi posztja - az Országgyűlés döntése alapján - július 2-i hatállyal megszűnt, ehelyett hozták létre a jövő nemzedékek ombudsmanjának tisztségét. Az új országgyűlési biztos feladata, hogy figyelemmel kísérje, értékelje és ellenőrizze azon jogszabályi rendelkezések érvényesülését, amelyek biztosítják a környezet és a természet állapotának fenntarthatóságát és javítását.