Hangsúlyozta, hogy az operafesztivál híre és elismertsége nemcsak Miskolc és a régió, hanem az ország határain is túlnőtt.
A szakállamtitkár rámutatott arra, hogy a fesztivál a magyar operajátszásra is nagy hatással van, ami igen jót tesz a műfaj fejlődésének. Megemlítette, hogy a Magyar Kultúra Városa címet ezért is megérdemelten kapja meg pénteken Miskolc.
Káli Sándor polgármester kiemelte: Miskolc útleve a nagyvilágban az operafesztivál. Fölidézte a kezdeteket, hangsúlyozva, a siker egyik fontos háttere, hogy a város megőrizte erős zenei nevelési funkcióit.
Véleménye szerint Marton Éva és Bátor Tamás megjelenése a fesztivál élén új dimenziót adott a programnak, ezért is támogatják a tárcánál is nagyobb mértékben a fesztivált.
A jelenlegi ügyvezető igazgató, Bátor Tamás a "Bartók+szlávok" program választása kapcsán úgy fogalmazott: "Mi, magyarok kezet nyújtunk a bennünket körülvevő szláv közösségnek. Fontos gesztus ez, hiszen a kulturális hagyományainkban sok az azonosság, az egymást kiegészítő vonás."
Kiemelt néhány eseményt a június 11-től 22-ig tartó fesztivál műsoráról. Nagy várakozás előzi meg a pozsonyi operatársulat előadását, Csajkovszkij Anyegin című operáját az egyik legnevesebb rendező, Peter Konwitschny újítja föl a fesztiválra, a mester elméleti előadást is tart a kortárs operarendezésről.
A június 11-i nyitóhangversenyt Alekszander Vegyernyikov, a moszkvai Bolsoj főzeneigazgatója vezényli. A Magyar Állami Operaház együttese Janácek Jenufájával vendégszerepel a fesztiválon, a sekrestyésnét a világhírű drámai szoprán, Anja Silja énekli.
Dalestet ad Miskolcon a most januárban 70 éves Jevgenyij Nyesztyerenko. Az orosz basszussal tanulta meg egykor Muszorgszkij A halál dalai című ciklusát Polgár László. A világhírű magyar basszus június 18-án lép pódiumra ezekkel a dalokkal.
Ismét fellép a Moszkvai Helikon Színház, amely az elmúlt években hangos sikert aratott Miskolcon: az idén Sosztakovics Kisvárosi Lady Macbethjét és Muszorgszkij Borisz Godunovját játsszák. Az utóbbi zenetörténeti érdekességű produkció, mert a Sosztakovics hangszerelésű verzió hangzik el.
A Kassai Nemzeti Színház balettegyüttese, amelynek tagjai zömmel fiatal orosz táncosok, Prokofjev Rómeó és Júliáját adja elő. Ugyancsak a kassaiak szólaltatják meg Dvorak Ruszalka című operáját, ez is ritkaság, mert a mű eddig Magyarországon csak vendégelőadásban volt hallható.
Természetesen Bartók egyetlen operáját, A kékszakállú herceg várát is felújítják. Michael Schulz rendezését azután egy németországi opera, a gelsenkircheni tűzi műsorára. Megemlékeznek továbbá arról, hogy az idén lenne 100 éves Harangozó Gyula, előadják a koreográfus fő művét: A csodálatos mandarint.
Kamarazenei események, könnyebb koncertek egészítik ki a választékot, amelyről a jövő héten már a fesztivál honlapján lehet részletesen tájékozódni.