2024. november 22. - Cecília

Hoover káderlapjai

J. Edgar Hoover, az amerikai szövetségi nyomozó iroda (FBI) nagyhatalmú főnöke, a hidegháború tetőpontján, 12 nappal a koreai háború kezdete után, 1950. július 7-én a Fehér Háznak szóló jelentésében arra kérte Harry S. Truman elnököt, jelentse be a szüksé
2008. január 17. csütörtök 09:15 - Hírextra
A jelentésben mellékelt egy listát 12 ezer, veszélyesnek tartott személyről és biztosította Trumant, hogy "az FBI letartóztat minden, a nemzet biztonságára potenciálisan veszélyes egyént és bezárja azokat szövetségi és katonai börtönökbe." A fogvatartás meghatározatlan időre szólt volna és minthogy kívánalmainak megfelelően a "Habeas corpus"-törvényt felfüggesztették volna, a rabok nem kaptak volna jogot arra, hogy ügyükben bírósághoz folyamodjanak - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.

Hoover terve azonban nem valósult meg. 1950 szeptemberében ugyan az amerikai kongresszus jóváhagyott egy törvényt a "radikális szélsőségesek" letartóztatásáról arra az esetre, ha az elnök elrendelné a szükségállapotot, de a demokrata Truman ezt nem tette meg, sem pedig utóda, a republikánus Dwight D. Eisenhower. Az alkotmány szerint ugyanis a "Habeas corpus" csak forradalom vagy invázió esetén függeszthető fel. De Hoover elégnek tartotta volna hozzá az invázió veszélyét és az amerikai csapatok megtámadását az általuk elfoglalt területeken.
Mindez abból a dossziéból derül ki, amelynek feloldották a titkosságát Washingtonban. Nevek nem kerültek nyilvánosságra, de annyi bizonyossá vált, hogy a 12 ezer embernek csupán 3 százaléka nem amerikai állampolgár.

Hoover már 1946-ban kért engedélyt azoknak az amerikaiaknak a letartóztatására, akik konfliktus esetén veszélyt jelenthettek volna. 1948-ban az akkori igazságügy-miniszter, Tom Clark jóváhagyásával listát is készített róluk. Terve szerint akkor még - egy később meghatározott idő elteltével - a fogvatartottak panasszal élhettek volna, de csak különleges bíróságok előtt, amelyek egy bíróból és két, minden gyanú felett álló állampolgárból álltak volna. Precedensként Hoover egy 1920-as esetre hivatkozott, amikor több ezer anarchistát, radikálist és kommunistát tartóztattak le és internáltak az első "vörös veszély" ürügyén.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását