A Barrus Könyvkiadó 2004-ben jelentette meg az Alkonyzóna című kötetet, amely hajléktalan emberek írásait, grafikáit tartalmazza. A kötet színvonalas kortárs irodalmi antológia lett, amelynek létrejöttében, az anyaggyűjtésben, a válogatásban, és nem utolsó sorban az anyagi támogatásban Balogh Editnek és Fekete Andrásnak jár köszönet - állapította meg a közalapítvány kuratóriuma.
Ugyancsak ők jelentették meg két éve az Imák és kételyek című könyvet, amelyben arra kértek hírességeket, hogy fogalmazzák meg gondolataikat - ima formájában vagy másként - erről a társadalmi problémáról. A könyv bevételét a hajléktalan családokat befogadó Tarnabod javára ajánlotta fel a kiadó.
Az ünnepségen Forgó Györgyné, a Szociális és Munkaügyi minisztériumi szakállamtitkára köszöntötte a kitüntetetteket. Rövid beszédében rámutatott: a civilek, az önkéntes segítők szerepe különösen fontos a hajléktalanok gondjainak megoldásában.
Az ünnepségen nagy tapsot arattak a kötetben megjelent verseket előadó - hajléktalan - szerzők.
Fekete András, a kiadó egyik vezetője bejelentette: már készülnek egy újabb könyv kiadására, amelyben ugyancsak számítanak a hajléktalan alkotók munkájára.
A díjat 2006 februárjában adták ki először. Ekkor Nagy Bandó András érdemelte ki az elismerést, mert "fontos szerepe volt közvetlenül a rendszerváltás utáni években abban, hogy kapcsolatokat mozgatott meg, lehetőségeket harcolt ki és szószólója volt az új jelenségnek Magyarországon" - áll a díjra való visszatekintés szövegében.
Tavaly Nigel Thorpe volt a kitüntetett, aki Nagy-Britannia volt magyarországi nagyköveteként láthatta, milyen sebet jelent a magyar társadalom testén a hajléktalanság, s a Vodafone Magyarország Alapítvány elnökeként különböző programok támogatásával hatékonyan járult hozzá ahhoz, hogy a hajléktalanok sorsa jobbra fordulhasson.