Tatjana napját ünneplik
Pénteken az orosz rendőrök a szokásosnál elnézőbbek a hangosan ünneplő egyetemistákkal szemben, a moszkvai metróban köszöntik a hallgatókat, a Vörös téren felállított korcsolyapályán koncertet és jelmezbált rendeznek számukra: Szent Tatjána napja az orosz
2008. január 25. péntek 11:41 - Hírextra
Európában e névnapot január 12-én tartják, de az ortodox egyház a Juliánusz-naptár szerint számol, ezért a nap január 25-ére esik.
A rendőrség az egyetemek környékén megerősített szolgálatot teljesít késő éjszakáig, s ott, ahol rendezvényeket tartanak az intézményekben, még kutyás rendőrök is vannak. Ennek ellenére a moszkvai rendőrök ígérik, hogy "lojálisak" lesznek az ünneplőkhöz, hacsak valami komoly bűncselekmény nem történik, mert arra az engedékenység nem terjed ki.
A metró köszöntéssel kedveskedik az egyetemek népének. Néhány éve vált szokássá, hogy a moszkvai metróban a különböző ünnepek alkalmából felköszöntik az utazó közönséget, de a tanuló ifjúságnak ezen a napon még zenével is szolgálnak, a Tatjána napja című ismert slágert játsszák le nekik.
Szent Tatjána a III. században élt. Neves római család sarja volt, felvette a keresztséget, s istennek tetsző életet folytatott. Nem ment férjhez, segítette a szegényeket és a betegeket, jótékonykodott és sokat imádkozott. Akkoriban még üldözték a keresztényeket, és elfogták Tatjánát is. Előbb Apolló templomába zárták, s mikor reggelre összetört az isten szobra, a város elöljárója megpróbálta rábírni Tatjánát, hogy adja fel keresztény hitét, de ő hajthatatlan maradt. Egy álló napig kínozták, majd sötét kamrába vetették, de ott fény gyulladt, s sebei reggelre begyógyultak. Újra egy templomba zárták, de ott is összetört az istenség szobra. Oroszlánok elé vetették, de azok sem tettek kárt benne, amint a tűz sem. Végül darabokra vágták.
Nem tudni, pontosan mi köze van Szent Tatjánának az egyetemistákhoz, de az bizonyos, hogy az orosz felsőoktatási intézményekben ilyenkor ér véget a vizsgaidőszak, és kezdődik a pihenés.
Forrás: MTI