Baranyi Anna művészettörténész, az MTA Zenetudományi Intézete Zenetörténeti Múzeumának vezetője, a könyv recenzense hiánypótló műnek nevezte a kiadványt, amelyben a szerző egy évszázadot tekint át. Mint fogalmazott, annak ellenére, hogy a délvidéken élénk képzőművészeti élet folyik, ilyen jellegű és ilyen funkciójú lexikon még nem jelent meg.
A kötetben délvidéki, azaz a történelmi Magyarország első világháború után leválasztott déli részein, majd a volt Jugoszlávia, később Szerbia, főképp a Vajdaság, Horvátország és Szlovénia területén született, élt vagy ma is ott élő, illetve onnan származó és pályájukat külföldön folytató magyar képzőművészek életét és pályáját tárja az olvasó elé a szerző 402 részletes szócikkben.
A kötetben azok a művészek is szerepelnek, akik bár nem onnan származtak, hosszabb-rövidebb ideig a délvidéken éltek. Emellett a délvidéki magyar képzőművészettel foglalkozó művészettörténészekről, művészeti írókról, képzőművészeti filmek rendezőiről is talál szócikkeket az olvasó.
A csaknem 700 oldalas, 600 fotóval illusztrált lexikon a kutatóknak, diákoknak és érdeklődőknek egy eddig szinte feltáratlan terület fontos kézikönyve lehet - hangsúlyozta Baranyi Anna.
Ismertetése szerint az olvasó a szokványosnál jóval részletesebb lexikont tarthat a kezében, bőséges adatokkal és néha kisebb tanulmánynak is beillő pályaképekkel. Hozzáfűzte: az anyag gazdagságát mutatja, hogy a szerző számos művészről közöl újonnan felkutatott adatokat, eddig ismeretlen, lappangó műveket, és számos feledésbe merült művészt is bemutat.
A kötetben, amelyet Tolnai Ottó esszéje vezet be, egyebek mellett festőművészek, grafikusok, szobrászok, keramikusok, iparművészek, grafikai formatervezők, díszlet- és jelmeztervezők, divattervezők, fotográfusok életművét dolgozta fel Balázs-Arth Valéria.