Az önkormányzat gazdálkodási rendszerének 2004 és 2006 közötti időszakára kiterjedő vizsgálat során az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megállapította, hogy az uniós pályázatokkal kapcsolatos önkormányzati feladatokat és azok végrehajtásának ellenőrzését szabályozni kell - emelte ki Sepsey Tamás.
Az eddigiek során 11 uniós pályázatot nyújtott be a város, s közülük hetet nyert meg. A sikertelen pályázatok elutasításának fő indoka volt, hogy azok nem feleltek meg a kiírás feltételeinek - emlékeztetett.
Borkai Zsolt polgármester - aki 2006 ősze óta tölti be az első számú városvezetői posztot a jobboldali többségű önkormányzatban - a sajtótájékoztatón közölte: az uniós források igénybe vételének és felhasználásának jobbítását szolgáló intézkedési tervet már el is készítették.
A polgármester úgy vélekedett: az önrész biztosítása jelenti a problémát a folyamatosan érkező pályázati kiírások kapcsán, amelyek "ad hoc módon" jutnak el az önkormányzathoz. A határidők rövidsége miatt viszont a döntéseket gyorsan meg kell hozni - tette hozzá.
Az előző szocialista vezetésű önkormányzat gazdálkodási rendjét elemző ÁSZ-vizsgálat bírálta a górcső alá vett időszak tervezett és megvalósult működési bevételei közötti jelentős különbséget. Sepsey Tamás példának hozta a 2004-es évet, amikor ez a differencia hatmilliárd forintra rúgott. A szakember megítélése szerint ezt a helyzetet a helyi adók alultervezése idézi elő. Ebből adódóan a közgyűlés nem kap reális képet a bevételi forrásokról a költségvetés összeállításánál - mutatott rá a főigazgató-helyettes.
Borkai Zsolt ezzel kapcsolatban kifejtette: a legnagyobb eltérés az iparűzési adónál jelentkezik, mivel általában a cégek is alulterveznek az előző évi adatokra alapuló jelentésükben.
Az ÁSZ kiválónak minősítette a győri önkormányzat belső ellenőrzési rendszerét. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a kifizetések során a szakmai teljesítés igazolását minden esetben a jegyző által kijelölt személyeknek kell végezni.
Borkai Zsolt hangoztatta: az ellenőrzés által feltért, jogsértést nem tartalmazó megállapítások egy részét az ellenőrzést végzők útmutatásai alapján már a vizsgálat ideje alatt, vagy azt követően kiigazították.