A sajtótájékoztatón a lelkészi elnök azért vett részt, mert a református egyház elfogadta a Munkástanácsok Országos Szövetségének azt a felkérését, hogy vegyenek részt az egészségügyi biztosítás átalakításáról szóló tárgyaláson. Ezen Bölcskei Gusztávon kívül jelen volt még Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke, Cser Ágnes, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke, Fiedler Péter, a Liga Szakszervezetek képviselője és Toma Lajos, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének elnöke.
A református püspök kijelentette: "a mai beszélgetés megerősített minket abban, hogy a magyar társadalom válaszút elé érkezett". Kiemelte: a szakszervezetek és az egyház feladatai abban közösek, hogy azokért emelnek szót, akik magukért nem tudnak.
"Emiatt vesszük magunknak a bátorságot, hogy megnyilatkozzunk a templom falain kívül" - tette hozzá Bölcskei Gusztáv.
A kormányzat nem hallgatja meg a társadalom nagy részének véleményét az egészségügyi magánbiztosítókkal szemben, ezzel felrúgja a társadalmi szerződést. Emiatt nem alakult ki a bizalom a kormány terveit illetően - állította.
Ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy "nem nyílt lehetőség arra, hogy értelmes párbeszéd folyjon a kormány és a társadalmi szervezetek között".
Bölcskei Gusztáv felhívta a figyelmet arra, hogy a társadalombiztosítás a társadalom belső szolidaritásának megnyilvánulása, ami miatt elképzelhetetlen a profitorientált, nem nemzeti alapon működő cégek megjelenése ezen a téren.
Az egészségügyi magánpénztárak ügyében "nem sok reménnyel", de megkeresik a kormánypárti képviselőket is - tette hozzá.
Cser Ágnes ezzel kapcsolatban megjegyezte: a kormánypártok nem gyakorolhatnak nyomást a frakciójukban ülő társaikra akkor, ha egyéni választókörzetből jutottak a parlamentbe. Így a képviselőknek egyéni belátásuk szerint kellene szavazniuk az egészségbiztosítási pénztárak kapcsán is.
Ismertette, hogy a napokban lakossági fórumokon vitatják meg a helyi képviselőkkel az egészségügyi magánpénztárak kialakítására vonatkozó kormányzati elképzeléseket. A "közakarat megnyilvánulásának érdekében" folytatják aláírásgyűjtési akciójukat, amely a magánpénztárakról szóló népszavazást kezdeményezi - közölte.
Palkovics Imre utalt arra, hogy a rendszerváltás előtt az állam térítésmentesnek mondott szolgáltatást nyújtott, míg az azóta eltelt időszakban az egészségügyi szolgáltatásokért fizetni kell, ugyanakkor a fizetések nem emelkedtek.