A művet Ezrek szimfóniája néven is emlegetik, mert az 1910-es bemutatón 858 énekes és 171 hangszeres közreműködésével szólaltatták meg. A hatalmas apparátusra írott mű Magyarországon csak 1983-ban hangzott el először a Budapest Sportcsarnokban, a Kanadában élő Joó Árpád vezényletével. Előadásra alkalmas hely híján azóta mindössze háromszor hallhatta a magyar közönség a zenedarabot.
Így túlzás nélkül zenetörténeti jelentőségű eseménynek tekinthető, hogy most két egymást követő napon, Kocsis Zoltán irányításával szólal meg Budapesten Gustav Mahler monumentális alkotása - vélte a sajtóreferens.
A VIII. szimfónia reprezentálta egyébként a Művészetek Palotájának első évadját: 2005. június 14-én a Francia Rádió Szimfonikus Zenekara Myung-Wung Chung sztárkarmester vezényletével játszotta el a kompozíciót az akusztikailag és térben is megfelelő Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.
Gustav Mahler 1906-ban fejezte be kéttételes, csaknem másfél órás művét, amelynek első tétele a Veni Creator Spiritus kezdetű középkori latin himnuszra épül, második tétele pedig Goethe Faustja második részének záró képét zenésíti meg.
A mű ősbemutatóját csak megírása után négy évvel, 1910-ben tartották meg Münchenben, a szerző vezényletével. Az óriási előadói apparátus és a kórusszólamok rendkívül bonyolultsága igen megnehezítette a zenészek dolgát, és szinte emberfeletti vállalkozás volt megteremteni a premier feltételeit.