Míg országról országra változik annak százalékos aránya, hogy hányan gondoltak már öngyilkosságra, addig az általános kockázati tényezők - női nem, alacsonyabb végzettség, fiatalabb kor, házastárs nélküli élet és mentális problémák - azonos a 17 vizsgált nemzetnél.
A mentális egészség felmérése az Egészségügyi Világszervezet (WHO) égisze alatt zajlik. Négyszemközti beszélgetéseken gyűjtenek a szakemberek adatokat összesen 28 országban.
A British Journal of Psychiatry szaklap februári számában közzétett tanulmányban 84 850 felnőtt adatait összesíti a cambridge-i Harvard Egyetem munkatársa, Matthew K. Nock és csoportja.
Az öngyilkos gondolatok a új-zélandiak között voltak a leggyakoribbak, 15,9 százalék, szorosan mögötte az Egyesült Államok következik a maga 15,3 százalékos arányával. Legkevésbé az olaszokat kínozzák öngyilkos gondolatok (3 százalék), a tett tervezési aránya is alacsony (0,7 százalék) és a megkísérelt öngyilkosság is (0,5 százalék). Viszonylag ritka az öngyilkos viselkedés Kínában és Nigériában is.
Az öngyilkossági késztetés aránya nem volt összefüggésben azzal, hogy gazdag, vagy szegény országban vizsgálódtak.
A gazdagabb országokban a hangulatzavarok jelentették a fő kockázati tényezőt, míg a szegényebb népeknél az indulati kontroll zavarai álltak gyakrabban a háttérben.
Érdekes összefüggés, hogy az öngyilkos gondolatok első megjelenése utáni egy évben történt a legtöbb öngyilkossági kísérlet.
Nock és munkatársai a jövőben olyan lehetséges védőfaktorokat vizsgálnak, mint a lelki és szociális támogatás, abban a reményben, hogy hatékony stratégia dolgozható ki az öngyilkos viselkedés megelőzésére.