Hosszú távon nem lehet fenntartani ezt a helyzetet. Amennyiben a kormányon belül a következő napokban nem lesz megegyezés, akkor az egyetlen út az előrehozott választások megtartása - hangsúlyozta.
Egeresi Sándor szerint az együttműködő vajdasági magyar pártok jó eredményre számíthatnak egy esetleges rendkívüli parlamenti választáson.
A koszovói rendezéssel kapcsolatban a politikus kiemelte: körülbelül 80-100 ezer szerb él a déli tartományban, egy részük nagy valószínűséggel Szerbiába, akár a magyarok lakta területekre települ majd át a függetlenség kikiáltása után - mondta Egeresi Sándor.
Hozzátette: ennél is komolyabb veszélyt rejt magában a magyar kisebbség számára az EU-szerb toloncegyezmény, hiszen ennek értelmében több tízezer, illegálisan az unióban tartózkodó szerbet kell visszafogadni. Valószínűleg ők is a Vajdaságba települnének le legszívesebben. Számolni kell azzal is, hogy főként a Koszovóból korábban elűzött, albánul beszélő roma kisebbséget fogják kitoloncolni az uniós országok, így leginkább ők jelenhetnek meg a Vajdaságban - tette hozzá.
A Vajdasági Magyar Szövetség nem tudja elfogadni az etnikai arányok megváltoztatását a tartományban, ezért nemcsak Szerbiában, hanem Magyarországon és az Európai Unióban is felemeli szavát ez ellen - hangsúlyozta Egeresi Sándor.
A régóta érlelődő szerbiai politikai válságot közvetlenül az robbantotta ki, hogy február 7-ére tervbe vették az Európai Unió és Szerbia politikai megállapodásának aláírását, majd Brüsszelben a tagállamok nagykövetei hétfőn elfogadták az unió koszovói missziójának tervét, amely már csak a külügyminiszterek jóváhagyására vár.
Egyfelől a vasárnapi választásokon győztes Boris Tadic elnök Demokrata Pártja, a kormánykoalíció vezető ereje és a G 17 Plus párt, másfelől Vojislav Kostunica miniszterelnök Szerbiai Demokrata Pártja és az Új Szerbia áll szemben egymással.
Eközben Koszovó várhatóan hamarosan kikiáltja függetlenségét.