Az egyetlen külképviseleti szavazat Berlinből repülővel és kísérővel érkezik meg Budapestre, várhatólag hétfőn. Az Országos Választási Bizottság kedden ülésezik, ekkor adják át a Budapest 15-ös választókerület helyi bizottságának a voksot tartalmazó urnát, valamint a nagykövetségen kiállított jegyzőkönyvet.
A törvény értelmében a választás második fordulóját a külképviseleteken nem egy héttel korábban tartják (ahogy az első fordulónál), hanem a magyarországival egy időben.
Az egyetlen voks útja éppen azt a speciális helyzetet mutatja be, ami miatt a jogszabály az egyik szavazókör "nyitva tartását" írja elő a külképviseleti voksok "bekeveréséig". Ha ugyanis a voksot csak a magyarországi szavazatok összegzését követően "számolnák meg", akkor kiderülne, hogy a Berlinben szavazó választópolgár kire adta a voksát, ez pedig sértené a választás titkosságát.
A kijelölt, vasárnap formálisan "be nem záró" szavazókörben egyébként 800-an adhatják le a voksukat. A január 27-ei első forduló 38 százalékos részvételi adatait alapul véve tehát mintegy 300 szavazócédulát nem számolnak majd össze a berlini voks miatt. Vasárnap este így legfeljebb 99 százalékos feldolgozottságú eredményt tehet majd közzé a helyi választási iroda.
A választókerületben, tehát Gellérthegy és Szentimreváros térségében éjféltől kampánycsend lép életbe. Ebben az időszakban tilos a választók befolyásolása. Ez a gyakorlatban például azt jelenti, hogy az országos napilapokban, vagy az országos sugárzású televíziós és rádiós műsorokban sem lehet olyan politikai műsort adni, amelyben az induló jelöltek szerepelnek.
A kampánycsend megsértésének minősül egyebek mellett a választópolgárok számára ingyenesen juttatott szolgáltatás, a szavazásra történő szervezett szállítás, étel-ital adása, pártjelvények, zászlók, pártszimbólumok, a jelölt fényképét vagy nevét tartalmazó tárgyak osztogatása, vagy plakát kihelyezése.
A január 27-i első forduló az alacsony részvétel miatt volt érvénytelen, ezért kell második fordulót tartani.
A 15-ös választókerületben vasárnap újra megméretteti magát Csapody Miklós az MDF, Fenyvessy Zoltán a MIÉP, valamint Lakos Imre az MSZP és az SZDSZ, illetve Rétvári Bence a Fidesz és a KDNP közös jelöltjeként. Az első fordulóban Rétvári Bence kapta a legtöbb szavazatot; a voksok 67 százalékát "vitte el".
A most vasárnapi választáson az érvényességi küszöb már csak 25 százalék; ha ezt nem érné el a választói részvétel, akkor új időközi választást írnak ki.
Az újbudai választást a tavaly októberben elhunyt Deák András (KDNP) megüresedett képviselői helyére kellett kiírni. Budapest választókerületeiben a rendszerváltás óta csak egy alkalommal, 1991-ben írtak ki időközi parlamenti választást. Az erzsébetvárosi szavazást akkor azért tartották, mert a főpolgármesterré választott Demszky Gábor lemondott parlamenti mandátumáról.