Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, a továbbképzés kezdeményezője megnyitó beszédében elmondta: nem mindegy, hogy egy szellemi fogyatékossal hogyan bánnak a bírák. Hatékonyabbá kell tenni velük a kommunikációt, hogy erősítsék a fogyatékosok bíróságba vetett bizalmát - tette hozzá.
Fiala János, a Központi Mentális Sérültek Jogaiért Alapítvány jogásza a megnyitó után az MTI kérdésére válaszolva azt mondta: leggyakrabban gondnokság alá helyezés, szociális intézetekbe való elhelyezés és diszkriminációs helyzetek miatt kerülnek értelmi fogyatékosok a bíróság elé.
Tapasztalatuk szerint a bírák nem tudják, hogy hogyan kezeljék az értelmi fogyatékosokat, sokszor azt sem tudják, hogyan hallgassák ki őket.
Hozzátette: a bírók nincsenek tudatában annak, mi mindenben különböznek az értelmi fogyatékosok a többiektől.
Fiala János úgy véli: ezzel az oktatással, amiben szituációs gyakorlatok vannak, javítani lehet a bírók beleérző képességét.
A képzést Lomnici Zoltán kezdeményezte 2007 júniusában. Ezt követően egy munkabizottság ült össze több civil és jogvédő szervezet részvételével. A grémium elsődleges célként egy egységes oktatóanyag létrehozását tűzte ki, mely 2008-ra elkészült.