Az egy- és kétforintos érmék bevonása évi több milliárd forintnyi megtakarítást eredményez - hangsúlyozta Csizmár Gábor.
Az érméket március elsejétől vonják ki a forgalomból, bevonásuk miatt módosítani kell a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvényt is.
Mint elhangzott, a kereskedelemben a számlák végösszegét a matematika szabályai szerint felfelé vagy lefelé 5-re, illetve 0-ra kell majd kerekíteni, míg a szociális ellátásoknál minden esetben felfelé kerekítenek majd.
Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a kerekítési kötelezettség csak a készpénzes fizetések esetén, és csak a végösszeget illetően áll fenn, az egyedi árak meghatározására a javaslat nem vonatkozik.
A törvényjavaslat azt is kimondja, hogy a kerekítési különbözetet, amely nem képez áfa-alapot, nem kötelező a bizonylaton feltüntetni.
Csizmár Gábor kiemelte: a javaslat lehetővé teszi a bankkártyás fizetések kerekítését is. Szólt arról, hogy az előterjesztés az állami ellátások megállapítására vonatkozó előírásokon túl a korkedvezményes nyugdíj szabályainak módosításáról is szól.
Az államtitkár kitért arra, hogy a menetrendszerinti autóbusz közlekedésben dolgozó járművezetők jelenleg csak az egészségkárosodást okozó, elavult típusú jármű vezetése esetén jogosultak korkedvezményre. Ezért a 17 ezer gépjárművezető mintegy 20 százaléka nem szerez jogosultságot korkedvezményre. A módosítás eredményeként a menetrendszerű tömegközlekedésben foglalkoztatott közúti járművezetők az általuk vezetett jármű típusától függetlenül korkedvezményre szereznek jogosultságot.
Csizmár Gábor azt kérte az Országgyűléstől, hogy a törvényjavaslatokat módosítások nélkül fogadja