A tárlatot abból az alkalomból rendezték meg, hogy Lajtha László, aki Bartók Béla és Kodály Zoltán mellett a huszadik század első felének legjelentősebb magyar zeneszerzője és népzenekutató egyénisége, 115 évvel ezelőtt született és 45 éve halt meg.
"Nélküle nem bontakozhatott volna ki a későbbi a táncház-mozgalom" - mondta megnyitó beszédében Sebő Ferenc népzenész, tudományos igazgató, rámutatva ezzel arra, hogy a tudományos kutatás és a gyakorlat nem választható el egymástól.
Hangsúlyozta azt is, hogy Lajtha László népzenegyűjtőként és kutatóként nem kényszerűségből futotta be pályáját, miközben a talán legfranciásabb komponistaként tartották számon. Az európai népzenei anyag, állította Lajtha, sokkal több közös vonást mutat, mint gondolnánk - idézte fel Sebő Ferenc.
A tablón egy olyan önéletrajz olvasható, amelyet Ábel fia kérésére írt meg Lajtha László, s látható egyik zeneakadémiai bizonyítványa, amelyet nem kisebb mesterek írtak alá, mint Herzfeld Viktor, Siklós Albert, Molnár Géza.
Kiállították az a dokumentumot is, amely igazolja, hogy a Francia Művészeti Akadémia a halhatatlanok közé választotta. Megismerhetők a széki és dunántúli táncdallamok gyűjtése során készített feljegyzések és képek, a tekerőlantról készült fotók és sok más érdekesség, amelyek egy részét a Néprajzi Múzeum kölcsönözte.
A kettős évforduló alkalmából zenetudományi konferenciát rendeznek szombaton, amely két nagy témakört érint, a kompozíciós és a gyűjtői-kutatói munkásságot. Előadás hangzik el egyebek között arról a Lajtha-átiratról, amelyre egy privát hagyatékban bukkantak rá néhány éve. Bartók Béla első szvitjének ez a verziója - ősbemutatóként - április 14-én a Művészetek Palotájában hangzik el. Izgalmas kérdést vet fel egy másik előadás is, amely Kodály és Lajtha művészi és emberi kapcsolatáról szól.
A Hungaroton Classic is az évfordulókra időzítette Lajtha László tíz vonósnégyesének kiadását: négy CD-n jelennek meg a kvartettek az Auer Vonósnégyes előadásában. Júniusban a Bartók emlékházban ad a vonósnégyes lemezbemutató koncertet. Zenei nevelési intézmények, például az Óbudai Népzenei Iskola és a pesterzsébeti Lajtha László Zeneiskola is kapcsolódik egy-egy műveltségi versennyel, megemlékezéssel az emlékévhez.