A szakértő elmondta, hogy a brómcianid elsősorban rágcsálóirtóként használatos a hétköznapi életben. Ugyanis a kristályos halmazállapotú anyag könnyen párolog. Vagyis a vízgőz hatására alakul ki a rágcsálókat elpusztító hidrogén cianid gáz.
Ugyanakkor alkalmazzák még a vegyiparban, illetve a gyógyszeriparban szerves anyagok, vagy gyógyszermolekulák átalakításánál, sőt orvosi kísérleteknél is.
Érdekességként említette, hogy a hidrogén cianid gáz "sója" a kálium cianid, amit a népnyelv ciánkáliként emleget.
Ezzel kapcsolatban felidézte azt a közmondást, amit egy nagyon bosszantó helyzet esetén recitál a népnyelv: "Ez a méreg, nem a ciánkáli".
Valóban brómciánt tartalmazott az a "Brómcián" feliratú doboz, amelyet február 14-én találtak az egri kórházban - tájékoztatta korában a rendőrség az MTI-t.
Az egri rendőrkapitányság és a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatósága külön nyomozócsoportot hozott létre a bűncselekmény felderítése érdekében - közölte Soltész Bálint a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője.
A doboz felirata szerint súlyosan mérgező, ám ismeretlen eredetű anyag az egri kórház intézeti gyógyszertárának hűtőkamrájából került elő, ám az ott dolgozók nem tudják, hogy miként került oda.
A kórház vezetői értesítették a népegészségügyi szolgálatot és a katasztrófavédelmet, akik intézkedtek az anyag biztonságos elszállításáról, majd a népegészségügyi szolgálat Észak-magyarországi laboratóriumában vizsgálták meg a doboz tartamának összetételét.
A rendőrség visszaélés méreggel bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indított eljárást a történtek kiderítése érdekében.