Botka László (MSZP) a Tisza-parti város polgármestere a kapcsolatfelvételről az MTI-nek elmondta: az elmúlt években sokat fejlődött Magyarország és Kína viszonya. A tudomány, a kutatás és a gazdasági élet területén is több kínai cég választotta európai központjául Magyarországot. A két kormány tárgyalásai során ezért felmerült, hogy Kína gazdasági és tudományos központja Sanghaj, együttműködést alakítson ki Magyarországon. Emiatt kezdeményezték a kapcsolat felvételt Sanghaj és Szeged között. A tárgyalások és a kölcsönös tájékozódások megkezdődtek.
A polgármester szerint a cél, hogy megfelelő infrastruktúrával fogadják azokat a kínai cégeket, melyek az egész régióban szeretnének gazdasági tevékenységet folytatni. Ezért abban állapodtak meg, hogy minkét fél felméri a következő hetekben, hogy mely intézményeknek van, és melyek keresik a kapcsolatokat a másik ország partnereivel.
Sanghajnak egyébként már a világ hatvan országában van hasonló, gazdasági alapon létrejött testvérvárosi együttműködése.
Szeged eddig húsz ilyen kapcsolattal büszkélkedhet, melyek közt vannak rendkívül jól működők is - mondta a polgármester. Ezek közt említette, az angliai Cambridge, a németországi Darmstadt, a finnországi Turku városát. Emellett nagyon fontos, hogy a régióban erősödjön a kapcsolat Szabadkával és Temesvárral is - tette hozzá Botka László.
A nyolcfős sanghaji delegáció szerdán ellátogatott a Szegedi Tudományegyetemre, majd a megye néhány jelentős gazdasági szereplőjénél is járt, így a Szilánk Zrt.-nél, és a Főszer Electric Zrt.-nél is.
bzz \ bwt
MTI 2008. február 20., szerda 16:06
Információ