A fokozódó járműforgalom miatt egyre több madár pusztul el a közutakon, és különösen veszélyeztetett fajcsoport a baglyoké, hiszen rendszeresen táplálkoznak műutak közelében - mondta el Monoki Ákos, a Nimfea védelmi célprogramjának vezetője kedden az MTI-nek. - Ennek oka az, hogy a baglyok az úttesten keresik a táplálékot, ott vadásznak átjáró rágcsálókra, és sok esetben zsákmányszerzés közben gázolják el őket gépjárművek főleg az esti órákban.
Tájékoztatása szerint az elmúlt három hónapban összesen 33 elütött gyöngybaglyot találtak Jász-Nagykun-Szolnok megye tiszántúli részén, és közülük január folyamán 31 példányt ütöttek el. A madarak szempontjából legveszélyesebb a nagy tranzitforgalmat lebonyolító 4-es számú főút. Két egyedre sérülten találtak rá, azokat a hortobágyi madárkórház vette gondozásba.
A közlekedés egyébként nem az egyedüli károsító tényező a bagolynak. A rágcsálóirtó vegyszerek használata miatt az összes hazai bagolyfaj esetében fennáll az a veszély, hogy mérgezés következtében elhullanak. Tavaly például két fiatal, mérgezésben elpusztult gyöngybagoly került be a Nimfea központi irodájába. A középfeszültségű elektromos távvezetékek szintén súlyos problémát jelentenek, hiszen sok gyöngybagoly kap áramütést. Kisújszállás határában csak 2007-ben négy áramütött egyedet találtak a Nimfea munkatársai.
A gyöngybagoly (Tyto alba) fokozottan védett madárfaj, egy egyed pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 100 ezer forint. Főleg templomtornyokban, istállókban, magtárak padlásán fészkelnek.
Európában a csökkenő állományú fajok közé tartoznak, mert költőhelyei jelentősen megfogyatkoztak.