A krónikus alváshiány kapcsolatba hozható az elhízással, a cukorbetegséggel, magas vérnyomással, szélütéssel, a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, a depresszióval, dohányzással és a túlzott alkoholfogyasztással is.
A központ szakemberei négy államban 19.589 felnőttet kérdeztek ki. Az emberek tíz százaléka a megelőző hónap minden egyes napján kevesebbet aludt a számára szükségesnél, 38 százalékuk pedig legalább hét éjszakán pihent kevesebbet. A megkérdezetteknek csak 30 százaléka volt elégedett alvásidejével.
Az intézmény külön vizsgálatokban gyűjtött nemzeti adatokat is közzétett, amelyek szerint 1985 és 2006 között minden felnőtt korosztályban emelkedett azok száma, akik hat órát vagy annál kevesebbet alszanak naponta.
A Nemzeti Alvás Alapítvány 7-9 óra alvást javasol a felnőtteknek, 9-11-et az 5-12 éves gyerekeknek, a tizenegy és tizenhét év közti kamaszoknak pedig nyolc és fél-kilenc és fél órát.
A vizsgálatot vezető Lela McKnight-Eily viselkedéskutató szerint az egyre rövidülő alvásidő hátterében az életmód megváltozása áll. A túl sok televíziózás és számítógépezés mellett az alvás szinte a hétvégék luxusává vált.
Az Egyesült Államokban 50-70 millió a krónikusan alváshiányos vagy alvászavarral küzdők száma . A fiatalabb felnőttekre életvitelükből adódóan még inkább érvényes a negatív tendencia.
A szakemberek azt javasolják, hogy a kevest alvók keressék fel orvosukat, hogy kiderüljön: betegség vagy csak rossz szokás miatt szenvednek alváshiánytól.