"Érdeklődtünk, megkérdeztük a volt kollégáinkat, barátainkat, hogy mégis hogyan (....) becsülik (...) hány jelentkező lehet idén. Többen azt mondták, attól tartanak, alig valamivel fogja meghaladni a 80 ezret (a felvételizők száma)" - fogalmazott Pokorni Zoltán sajtótájékoztatón.
Mint mondta, ez a tandíj igazi ára, hiszen a családok nagyon nagy részét rettenti vissza a 400-600 eurós éves tandíj attól, hogy taníttassák gyermekeiket.
A politikus emlékeztetett: 2007-ben 108 ezren, míg 2006-ban 133 ezren jelentkeztek valamelyik felsőoktatási intézménybe. Közölte: 2002-ben 165 ezer volt a felvételizők száma.
Mint mondta, a korábbi évek gyakorlatától eltérően, idén február 29-én még nem lehet tudni hivatalosan, hányan jelentkeztek valamelyik felsőoktatási intézménybe.
Azt, hogy az idén "mennyi a leadott jelentkezések száma (...), ezt nem tudjuk, noha minden évben ilyenkor már világos és nyilvános adat volt a jelentkezések számáról. Most február 29-én ez titok. A minisztérium szerint nem működnek a számítógépek" - fogalmazott Pokorni Zoltán, majd hozzátette: attól lehet tartani, hogy a számítógépek március 9-ig nem fognak megjavulni, és nem lehet megtudni a jelentkezők számát.
A Fidesz alelnöke szerint a kormányzat valami miatt fél nyilvánosságra hozni az adatokat.
A politikus arra a kormányzati érvelésre, hogy a fizetős oktatásban emelkedni fog a színvonal, úgy reagált: az elmúlt tíz év - amióta léteznek fizetős kurzusok a felsőoktatásban - a magyar gyakorlat nem azt mutatja, hogy ez a minőség javulását eredményezte volna. Nem igaz az, amit a kormány állít, hogy a tandíj majd javít az oktatás minőségén. Pont az ellenkezője történt - jelentette ki.
Pokorni Zoltán szerint az sem igaz, hogy a diákok, ha fizetnek, megrendelők lesznek. Mint mondta, a megrendelő az állam, így csak az állam tud beleszólni abba, hogy mit nyújt a felsőoktatási intézmény.
A politikus emlékeztetett arra, hogy a kormány a 2006-os választás előtt eltitkolta azt a szándékát, hogy be akarja vezetni a tandíjat, sőt, törvényt is hoztak arról, hogy mindenkinek jár egy ingyen diploma. Pokorni Zoltán kitért arra, hogy a kormány adóemelési szándékát is eltitkolta, sőt egy ötéves adócsökkentési programot is törvénybe iktatott. Mindennek az ellenkezőjét tették kormányra kerülésük után - közölte.
A Fidesz alelnöke szerint a népszavazás arról is szólni fog, hogy ezt nem lehet megtenni Magyarországon. Mint mondta, bízik abban, hogy március 9-e világos figyelmeztetés lesz a közügyeket intézők számára, hogy ezt nem lehet megtenni az emberekkel.