Virágzanak az üvegmosófák
Vörös zuhatagként tündökölnek a néha húszcentisre is megnövő virágok a Szegedi Tudományegyetem füvészkertjének üvegmosófáin (Callistemon citrinus).
2008. március 4. kedd 17:19 - Hírextra
A kefevirágként is ismert örökzöld növény ágainak végén, a levelek hónaljából nő ki a virágzati tengely, amelyen aprócska virágok nyílnak. Az üvegmosóformában elhelyezkedő virág piros színét a körkörösen álló, körülbelül kétcentiméteres porzóktól kapja, melyek végén aprócska sárga portokok ülnek. A növény különlegessége az is, hogy az elvirágzás után a száron egy darabig megmaradnak a zöldes terméstokok, a hajtás pedig tovább nő, és a következő tavasszal újra virágokat hoz a szár végén.
Az angol nyelvterületen lámpa- vagy cilindertisztító fának is hívott, a mirtuszfélék családjába tartozó növények Ausztráliában őshonosak. A kisebb fa vagy cserje nagyságú növényeket őshazájukban nemcsak dísznövényként tartják, értékes fájából használati tárgyakat is készítenek.
Pulics Jullianna kertvezető az MTI-nek elmondta, az üvegmosófákat az utóbbi években már hazánkban is egyre több dísznövénykertészetben látni. A leanderhez hasonlóan csak fagymenetes, világos helyen telelnek át, de nyáron dézsákban, cserepekben a kertek díszei lehetnek. A szegedi egyetemi arborétumban a négy-öt méter magas növények télen fóliasátor alatt nőnek, s láthatóan jól érzik magukat, hisz több száz virágot hoztak.
A négy példányt két évtizede ültették a Tisza-parton, a magokhoz nemzetközi csereprogram keretében jutott a füvészkert. A növényeket először cserépben, majd dézsában nevelték, végül a télen fűtött nyáron nyitott fóliasátorban ültették el.
Forrás: MTI